19 Ocak 2022 Çarşamba / 16 CemaziyelAhir 1443

Komşudan Türkiye ve Suudi Arabistan açıklaması

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suudi Arabistan ile görüşmelerin olumlu yönde ilerlediğini belirterek, “Suudi Arabistan ile diplomatik ilişkilere hazırız” dedi. Abdullahiyan, ayrıca, 'Bölgesel sorunların çözümü noktasında Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır ile işbirliği ve görüşmelere önem veriyoruz.' diye konuştu.

IHA7 Ocak 2022 Cuma 06:57 - Güncelleme: 7 Ocak 2022 Cuma 07:43

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Katar basınına verdiği röportajda, Suudi Arabistan ile devam eden müzakerelere ilişkin bilgi verdi. Riyad yönetimi ile görüşmelerin olumlu yönde ilerlediğini belirten Abdullahiyan, "Suudi Arabistan ile diplomatik ilişkilere hazırız" dedi. Abdullahiyan, "Yakın zamanda İran'ın İslam İşbirliği Teşkilatı temsilcileri Suudi Arabistan'ın Cidde şehrine yeniden dönecekler. Bu ikili ilişkilerin gelişmesi açısında olumlu bir adım" ifadelerini kullandı.

"BÖLGESEL SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ NOKTASINDA SUUDİ ARABİSTAN, TÜRKİYE VE MISIR İLE İŞ BİRLİĞİ VE GÖRÜŞMELERE ÖNEM VERİYORUZ"

Riyad yönetiminin bölgesel konuları müzakere etmek istediğini kaydeden Abdullahiyan, İran'ın bölgesel iş birliğine önem verdiğini belirterek, "Bölgesel sorunların çözümü noktasında Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır ile işbirliği ve görüşmelere önem veriyoruz" dedi.

Abdullahiyan, İsrail ile normalleşme kararı alan bölge ülkelerini uyararak, "Komşularımızı Siyonist İsrail rejimi ile normalleşme kararı almamaları noktasında uyarıyoruz. Bu büyük stratejik bir hatadır. Bu hatanın ilk bedelini ödeyenler de kendileri olacaktır" ifadelerini kullandı.