23 Nisan 2021 Cuma / 11 Ramazan 1442
Gece modu

Korkulan oldu, savaşın fitili ateşlendi! Rusya: Ordu hazırlıklara başladı

Ukrayna ile Rusya arasındaki ilişkiler, iki ülke sınırındaki askeri hareketliliğin artmasının ardından gerilmeye devam ediyor. Dünyanın da yakından takip ettiği bölgeye dair en son gelişme Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun yaptığı açıklamada oldu. Şoygu orduda planlı bir 'savaşa hazırlık' teftişinin başladığını duyurdu.

06 Nisan 2021 Salı 16:59 - Güncelleme: 06 Nisan 2021 Salı 18:32

Bölgede tansiyon yüksek. Rusya'nın, en son, askerlerini Ukrayna sınırına sevk etmesiyle başlayan gerginlik, karşılıklı açıklamalarla büyümeye devam ediyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart'ta, Rusya'nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını söylemişti.

Söz konusu sevkiyata ait olduğu öne sürülen çok sayıda video, sosyal medyada paylaşılmaya devam ediyor.

Kremlin ise birçok kez, hareketliliğin ülke sınırları içinde ve Rusya'nın kendi inisiyatifleri doğrultusunda gerçekleştiğini bildirdi. Ukrayna sınırına yapılan askeri sevkiyatın ne Ukrayna ne de başka bir ülke için tehdit olduğu ifade edildi.

"NATO DONBAS'TAKİ SAVAŞI BİTİRMEK İÇİN TEK YOL"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri faaliyetleri hakkında Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşerek İttifak'ın Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğini ifade etti.

Zelenskiy ise NATO üye ülkelerini Karadeniz'de varlıklarını artırmaya çağırarak, ülkesine NATO Üyeliği Hareket Planı verilmesinin önemine dikkati çekti.

[Jens Stoltenberg (solda) ile Vladimir Zelenskiy]

Ordu ve savunma sektöründe reform yapmak konusunda kararlı olduklarını belirten Zelenskiy, "Ancak sadece reformlar Rusya'yı durdurmayacaktır. NATO Donbas'taki savaşı bitirmek için tek yol." dedi.

Kremlin ise Ukrayna'nın muhtemel NATO üyeliğine ilişkin açıklamada bulunarak, bunun bölgedeki durumu daha da kötüleştireceğini bildirdi.

RUSYA VE ABD YETKİLİLERİ GÖRÜŞTÜ

Bugün, ABD'li yetkililerle görüşme yapıldığını duyuran Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, "ABD yönetimi ile Donbas'taki durumla ilgili temaslarımız oldu. Amerikan tarafına neler olduğunu detaylı şekilde anlattık." dedi.

Ukrayna ile ABD'nin, bu bölgede "kışkırtıcı" eylemlerde bulunduğunu belirten Ryabkov, "Washington, bu eş güdümlü siyasetin sonuçlarından endişelenmelidir." ifadesini kullandı.

LAVROV, AVRUPA'YA ÇAĞRI YAPTI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Hindistan'da açıklama yaptı.

Lavrov, "Normandiya formatındaki görüşmelerde, Fransız ve Alman meslektaşlarımızın Ukrayna tarafını kendine getirmek için enerjik eylemlerini göremiyoruz. Bunun acilen yapılmasını gerektiren çok fazla husus var." dedi.

Bakan Lavrov, "Avrupa ülkelerinin Ukrayna'dan Minsk anlaşmalarına uymasını talep edeceğini umuyorum." ifadesini kullandı.

RUS ORDUSUNDA "SAVAŞA HAZIRLIK" TEFTİŞİ

TRT Haber'in haberine göre, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise bugün öğleden sonra yaptığı açıklamada, orduda planlı bir "savaşa hazırlık" teftişinin başladığını duyurdu.

ANKARA YAKIN TAKİPTE

Ukrayna'nın doğusunda yaşanan gerilim, Ankara'nın da yakın takibinde.

Güvenlik kaynakları, "Ukrayna'nın doğusunda karşılıklı hukuktan yanayız, barış tesis edilmeli. Ateşkes ve istikrar devam etmeli." açıklamasını yaptı.

Öte yandan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy başkanlığında bir heyetin cumartesi günü yüksek düzeyli stratejik konsey toplantısı için Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

DONBAS'TA SON DURUM

Ukrayna, dün Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların

ateşi sonucu 2 Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğini, ayrılıkçıların 7 kez ateşkes ihlali gerçekleştirdiğini duyurdu.

Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve AGİT'ten oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020'den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.

Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.