03 Aralık 2020 Perşembe / 17 RebiülAhir 1442
Gece modu

Fransa Libya'da bir kriz daha çıkardı! PKK ile görüşen şahıs bölgede

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, İsrail ile yakın bir ilişkisi bulunan Fransız yazar Bernard Henri Levy'in Misrata'yı ziyaret etmesiyle ilgili soruşturma talebinde bulundu.

AA26 Temmuz 2020 Pazar 00:47 - Güncelleme: 26 Temmuz 2020 Pazar 00:55

Levy'in Misrata'ya yaptığı ve İsrail'i destekleyen tavrından ötürü Libyalı aktivistler tarafından tepkiyle karşılanan ziyaretin ardından Konsey tarafından açıklama yapıldı.

Mişri açıklamada, "Levy'in, Fransa'nın savaş suçlusu Hafter'e (ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri) destek verdiği bir dönemde direniş kenti Misrata'ya girişine izin verilmesine şaşırdık. Yetkili makamlardan bu ziyaretle ve ziyaret davetini yapanlarla ilgili soruşturma açılmasını istiyorum." ifadesini kullandı.

Libya ordusundan bir yetkili ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Batı Bölgesi'ne bağlı ortak operasyon gücünün, Levy'in Terhune kentini ziyaret etmesine engel olmak için kent önlerine doğru ilerlediğini söyledi.

Söz konusu yetkili, Levy'in, üst makamlardan onay gelmediği için Terhune'ye girişine izin verilmediğini bildirdi.

Fransız yazar Bernard Henri Levy daha önce, İçişleri Bakanlığı'nın para ödüllü kırmızı listesinde yer alan terörist Ferhad Abdi Şahin ile görüşmüştü. Ferhad Abdi Şahin PKK'nın Hakkâri kırsalında çok sayıda kanlı saldırının baş faili olarak aranıyor.