03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

Mısır'da Müslüman Kardeşler terör örgütü ilan edildi

Mısır Bakanlar Kurulu Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nı (İhvan) 'terör örgütü' ilan etti.

25 Aralık 2013 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 25 Aralık 2013 Çarşamba 18:39
Başbakan Yardımcısı Hisam İsa, Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, İhvan ve Teşkilata bağlı oluşumların "ülke içinde ve dışında terör örgütü ilan edildiğini" ve üyeliği tespit edilen herkese cezai müeyyide uygulanacağını belirtti.

Kararın ceza kanununun 86. maddesi uyarınca alındığını aktaran İsa, "İhvan hakkındaki bu kararın, terörle mücadele anlaşmasına bağlı olan Arap devletlerine de tebliğ edildiğini" ifade etti.

Mısır'ın kuzeyindeki Dekahliye ilinin merkezi Mansura kentinde bulunan Dekahliye Emniyet Müdürlüğü'nü 24 Aralık'ta hedef alan saldırı sonrasında, Bakanlar Kurulu Sözcüsü Şerif Şevki, Başbakan Hazim Biblavi'nin, saldırıdan sorumlu tuttuğu İhvan'ı "terör örgütü" ilan ettiğini söylemişti.

Biblavi daha sonra özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "Şüphesiz bu olayın arkasında olanlar, uygulayanlar ve teşvik edenler teröristlerdir ancak İhvan'ı terör örgütü olarak tanımlamakta aceleci davranıp, değerlendirme yapmak istemiyorum' açıklamasında bulunmuştu.

Sina Yarımadası'nda bulunan gruplardan Ensar Beyt el-Makdis adlı örgüt bugün internet üzerinden yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlenmişti.

İhvan: Kararı tanımıyoruz

Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Hukuk Komitesi, Bakanlar Kurulu'nun aldığı "terör örgütü" kararını tanımadıklarını bildirdi.

Adını vermek istmeyen komite yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Teşkilatın "herhangi bir soruşturma ve delile dayanmaksızın terör örgütü ilan edildiğini" savunarak, kararı tanımadıklarını ve konuyu hukuki açıdan değerlendirerek ilgili makamlara itirazlarını sunacaklarını söyledi.

"Bakanlar kurulunun kararı geçersizdir" diyen yetkili, Teşkilat ve yöneticileri hakkında nihai bir yargı kararı olmadan böyle bir tanımlamaya gidilmesinin hukuki olmadığını vurguladı.

Mısır Bakanlar Kurulu'nun, İhvan'ı "terör örgütü" ilan ettiği ve üyeliği tespit edilen herkese cezai müeyyide uygulanacağı açıklanmıştı.