05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

Nijerya'da ikinci bombalı saldırı: 40 ölü

Nijerya'nın Kaduna eyaletinde 25 kişinin öldüğü bombalı saldırının ardından ikinci bir bombalı saldırı düzenlendi. Bu saldırıda da 15 kişi hayatını kaybetti.

AA23 Temmuz 2014 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 23 Temmuz 2014 Çarşamba 20:19

Polis sözcüsü Aminu Lavan, Kaduna eyaletinin Mando bölgesinde düzenlenen intihar saldırısında Dahiru Bauçi isimli bir Sufi liderin hedef alındığını, saldırıda 25 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

İkinci patlama

Kaduna eyaletinde ikinci aracın patladığı ve çok sayıda ölen olduğu bildirildi.

Görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre, patlama, Kawo bölgesinde kalabalık bir otobüs durağında meydana geldi.

AA’ya patlamaya ilişkin bilgi veren Tajudeen Mora, ikinci patlamanın ilkinden daha şiddetli olduğunu ve can kaybının çok fazla olabileceğini ifade etti.

Polis yetkilileri ise patlamada ilk belirlemelere göre 15 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İkinci patlamanın hedefinin General Muhammadu Buhari olabileceği, emekli asker Buhari’nin gelecek yıl başkanlık seçimlerinin favorileri arasında yer aldığı belirtildi.

Polis sözcüsü Aminu Lavan, Kaduna eyaletinin Mando bölgesinde düzenlenen intihar saldırısında Dahiru Bauçi isimli bir Sufi liderin hedef alındığını söylemişti. Ticanniye Sufi Tarikatı'na mensup ünlü bir alim olan Dahiru Bauçi'nin Nijerya'daki Boko Haram örgütüne yönelttiği sert eleştiriler nedeniyle hedef alındığı düşünülüyor.

Bauçi'nin herhangi bir yara almadığı ilk saldırıyı ve ikinci saldırıyı da henüz üstlenen olmadı.