08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

O afişe ırkçılık suçlaması!

İtalya’da, 12 Yıllık Esaret filminin afişinde başroldeki siyahi aktör yerine Brad Pitt’in öne çıkarılması ırkçılık tartışmalarını başlattı

25 Aralık 2013 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 25 Aralık 2013 Çarşamba 16:15
Başrolünde Chiwetel Ejiofor’un olduğu, özgür bir adamken köle olarak satılan Solomon Northup’ın hikayesini anlatan '12 Years a Slave' İtalya’da tartışma başlattı.
 
 
Filmin orijinal afişinde Chiwetel Ejiofur yer alırken, İtalyan sinemaları filmde küçük bir rolü olan Brad Pitt’i ön plana çıkarmayı tercih etti. Mikro blog Tumblr’da bir kullanıcı tarafından ortaya çıkarılan afiş kısa sürede internette hızla yayıldı.
 
 
Filmin dağıtımcılığını üstlenen Lionsgate olay hakkında inceleme başlatırken, afişin onay alınmadan kullanıldığını ifade etti. Afişin değiştirilmesi ırkçı bir hareket olarak yorumlanırken, filmin daha çok izleyicinin dikkatini çekmesi etmesi için popüler oyuncu Brad Pitt’in tercih edildiği de gelen yorumlar arasında.Steve McQueen'in yönettiği film, bu yılki Oscar yarışının en iddialı yapımlardan... Film, 7 dalda Altın Küre ödüllerine aday gösterildi.