25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

Obama Netenyahu ile Gazze'deki durumu görüştü

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Gazze’deki durumu telefonda görüştü.

28 Temmuz 2014 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 28 Temmuz 2014 Pazartesi 07:00

 ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Gazze’deki durumu telefonda görüştü.

Beyaz Saray’ın açıklamasına göre, görüşmede Obama, ABD’nin, Hamas’ın İsrail’e yönelik roket ve tünel saldırılarını güçlü şekilde kınadığının altını çizdi ve İsrail’in kendisini savunma hakkı olduğunu tekrar teyit etti. Obama ayrıca Filistinli ölen sivillerle hayatını kaybeden İsraillilerin sayılarının giderek artmasına ve Gazze’de insani durumun kötüleşmesine yönelik ABD'nin ciddi ve giderek artan endişelerini tekrarladı.

Obama, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin çabalarına destek olarak, çatışmaları hemen sona erdirecek ve Kasım 2012 ateşkes anlaşmasını temel alan kalıcı bir ‘düşmanlıkların sona erdirilmesi’ anlaşmasına götürecek acil, koşulsuz insani ateşkesin tesis edilmesinin stratejik bir zorunluluk olduğunu dile getirdi.

ABD’nin, savaşı bitirecek Mısır’ın ateşkes girişiminin yanı sıra bölgesel ve uluslararası çalışmalara desteğini de yineleyen Obama, İsrail’in güvenliğini korumasının, sivillerin korunmasının, Gazze’de insanlık krizinin azaltılmasının önemini ve sürdürülebilir bir ateşkesin hayata geçirilmesinin Filistin yönetimini güçlendireceği gibi, hem Gazze’deki Filistinlilerin normal bir hayat yaşamalarını sağlayacağını hem de Gazze’nin uzun dönem kalkınma ve ekonomik ihtiyaçlarının ele alınmasına imkan sunacağını kaydetti.

Obama, ABD’nin, İsrail-Filistin çatışmasına kalıcı herhangi bir çözümün, terörist grupların silahsızlandırılmasını ve Gazze’nin silahlardan arındırılmasını sağlaması gerektiğine dönük görüşünü vurguladı.