26 Mayıs 2024 Pazar / 19 Zilkade 1445

İsrail'den İran'a misilleme kararı: Tepkisiz kalınmayacak!

İsrail'deki Kanal 12 Televizyonu, Savaş Kabinesi'nin, İran'a karşılık verme kararı aldığını iddia etti. Haberde İsrail'in tepkisinin, İran'ın gerçekleştirdiği 'büyüklükteki bir saldırının tepkisiz kalmayacağı' mesajını vermeyi amaçladığı ifade edildi. Öte yandan İran Hava Savunma Kuvvetleri de İsrail'in olası saldırısına yönelik yüksek alarm durumuna geçti.

AA15 Nisan 2024 Pazartesi 20:53 - Güncelleme:
İsrail'den İran'a misilleme kararı: Tepkisiz kalınmayacak!

İsrail'deki Kanal 12 Televizyonu, kaynak göstermediği haberinde, Tel Aviv yönetiminin İran'ın hava saldırısına karşı verilecek yanıt konusunda karar verdiğini öne sürdü.

Haberde, Savaş Kabinesi'nin İran'ın saldırısına karşı "açık ve etkili" bir şekilde karşılık verme kararı aldığı belirtilirken, İsrail'in tepkisinin, İran'ın gerçekleştirdiği "büyüklükteki bir saldırının tepkisiz kalmayacağı" mesajını vermeyi amaçladığı ifade edildi.

İsrail'in İran'a vereceği "yanıt"ın bölgesel savaş çıkartmasını ya da İran saldırısına karşı yardımcı olan koalisyonun parçalanmasını istemediği belirtilen haberde, İsrail'in eylemlerini ABD ile koordine etme niyetinde olduğu kaydedildi.

Haberde, Savaş Kabinesi'nin yarın yeniden bir araya geleceği bilgisi paylaşıldı.

Kanal 12, daha önceki bir haberinde de, Savaş Kabinesi'nin toplantısında İran'ın saldırısına yanıt olarak çeşitli seçeneklerin tartışıldığını ve bu seçeneklerin her birinin "İran'a karşı acı verici misilleme saldırısı" olduğunu öne sürmüştü.

İRAN HAVA SAVUNMA KUVVETLERİ YÜKSEK ALARM DURUMUNA GEÇTİ

İran Hava Savunma Kuvvetleri, işgalci İsrail'in olası saldırısına yönelik yüksek alarm durumuna geçti

- İRAN-İSRAİL GERİLİMİ

İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemiş, saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde 7 kişi ölmüştü.

İran, İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu.

İsrail de İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran, 13 Nisan'da İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmış, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu açıklamıştı.

İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini belirtmişti.