25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

Papa: Yalvarırım artık savaşları durdurun!

Papa Francesco, İsrail-Filistin ve Irak gibi Ortadoğu ülkeleri ile Ukrayna'da yaşanan çatışmalara son verilmesini istedi.

DHA27 Temmuz 2014 Pazar 07:00 - Güncelleme: 27 Temmuz 2014 Pazar 20:26

Papa Francesco, Vatikan'daki Aziz Petrus Meydanı'nda binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği Pazar duası Angelus'ta, dünya barışı için duasını yineledi. Ortadoğu'da ve Ukrayna'da yaşanan çatışmalara işaret eden Arjantinli ruhani lider, "Tanrı, o bölgelerin halk ve yetkililerine, tüm anlaşmazlıkların üstesinden gelmeleri için diyalog, müzakere ve uzlaşma azmi ile barış yolunda kararlılıkla yürümeleri için bilgelik ve güç versin" diye dua etti.

"YALVARIRIM ARTIK DURUN"

Papa, ifadelerinden sonra sağ elini kaldırıp, sesinin şiddetini yükselterek, "Yalvarırım artık durun, tüm kalbimle rica ediyorum. Artık durma zamanı. Lütfen artık durun" dedi.

Yarının Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasının 100'üncü yıldönümü olmasına değinen Papa, "Yarın bu dramı hatırlamak için bir yas günü olacak. Bu trajik olayı hatırlarken, geçmişteki hataların tekrar edilmemesini, tarihten dersler alınmasını diliyorum" dedi. 78 yaşındaki lider, alınan kararların merkezine kişisel çıkarların değil, ortak yarar ve her bir bireye saygının konulması gerektiğini ekledi.