25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

Papa'dan ateistlere çağrı!

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, ilk kez bir Noel ayini yönetti. Francis, dünyanın dört bir yanına yayılacak barış için ateistlerin tüm dinlere mensup insanlarla beraber hareket etmesini istedi.

25 Aralık 2013 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 25 Aralık 2013 Çarşamba 16:01
Papa Francis, ilk kez yönettiği Noel ayininde evrensel barış mesajları verdi. Aziz Peter Bazilikası’nın balkonundan yaklaşık 70 bin kişiye seslenen Francis, barışın evlerimizden dünyanın geneline yayılması için ateistler ile her türlü dine inananların beraber çalışmasını istedi.

Francis, 13 Mart günü Katolik dünyasının ruhani lideri ilan edildiği balkondan on binlere seslenerek, çevreye karşı da duyarlı olunmasını istedi ve doğanın ‘insan açgözlülüğü ve doyumsuzluğundan korunması gerektiğini’ ifade etti.

1.2 milyarı aşkın insanı kapsayan Katolik dünyasına ilk ‘Urbi et Orbi’ (şehre ve dünyaya) mesajını ileten Papa, “Barışa her gün bağlılık göstermeliyiz. Bu evlerde doğan bir barış” dedi.

Mesajında, diğer dinlere mensup insanların da barış için dua ettiğini belirten Papa, ateistleri de bu çabaya davet etti.

Papa Francis, “Tanrıya inanmayanları barışı arzulamaya davet ediyorum. Kalbi genişleten bu arzuyla bize katılın. Dua ederek veya arzu duyarak, barış için biraraya gelmemize izin verin” dedi.

Francis, geçmişte Tanrıya inanmayanları yer yer hor gören eski Papa16’ncı Benedict’in sözlerine de doğrudan karşı gelmiş oldu.

SUDAN İÇİN BARIŞ ÇAĞRISI

Papa Francis, Noel ayininde barış mesajlarını öne çıkarırken, iç savaşın eşiğine gelen ve insani krizin yaşandığı Güney Sudan’ı da unutmadı.

Francis, yaşanan gerginliğin şu ana kadar birçok kişinin hayatına mal olduğu ve genç ülkenin geleceğini tehdit ettiğini belirterek, sosyal düzen kurulmasını istedi.

Konuşmasında Suriye, Nijerya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Irak’ta da düzen sağlanması için çağrıda bulunan Papa Francis, “Savaşlar sayısız hayatı parçalıyor ve yaralıyor” dedi ve en çok çocuk, yaşlı ve hastaların zarar gördüğünü söyledi.