15 Ağustos 2020 Cumartesi / 25 ZilHicce 1441
Gece modu

Rasmussen: NATO'nun Türkiye'ye sırtını dönmesi tarihi bir hata

NATO eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, birliğin Türkiye'yi yalnız bırakmaması gerektiğini söyledi. Rasmussen ayrıca NATO'nun Türkiye'ye sırtını dönmesini tarihi bir hata olarak nitelendirdi.

03 Aralık 2019 Salı 10:59 - Güncelleme: 03 Aralık 2019 Salı 10:59
NATO eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, birliğin 70'inci kuruluş yıl dönümü öncesinde İngiliz yayın kuruluşu The Times'a açıklamalarda bulundu.
 
2009 ve 2014 yılları arasında NATO'nun Genel Sekreterlik görevini yürüten Anders Fogh Rasmussen, NATO'nun tarihte hiç olmadığı kaçar siyasi görüş ayrılıkları yaşadığını belirtti.
 
Eski genel sekreter, birlik içerisinde yaşanan mevcut siyasi krizlere değindi ve bu durumun Londra'da düzenlenecek olan Liderler Zirvesi'ne gölge düşürebileceğinden bahsetti.
 
Türkiye'nin birlik içerisindeki mevcut durumuna değinen Anders Fogh Rasmussen, hava savunma sistemleri için Rus yapımı S-400'leri tercih de etse NATO'nun Türkiye'yi bırakmaması gerektiğini ifade etti ve birlik üyelerinin Türkiye'ye sırtını dönme tavrını tarihi bir hata olarak niteledi.
 
ABD Başkanı Trump'ın NATO'ya üye bazı ülkelerin birliğe yeterince maddi katkı yapmadığı açıklamalarını ele alan Rasmussen, ABD'nin NATO'ya olan taahhüdü üzerinde şüpheler oluştuğunu söyledi.