12 Nisan 2021 Pazartesi / 1 Ramazan 1442
Gece modu

Rusya, 'kötü bir şey' diyerek açıkladı: Orada olan her şeyi keseceğiz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'nın Rusya'ya yönelik yaptırımını üzüntüyle öğrendiklerini belirterek 'Biz galiba yakında Ukrayna ile daha fazla karşılık verebileceğimiz bir alanın kalmadığı bir ilişki seviyesine ulaşacağız. Kalan her şeyi keseceğiz. Bu çok kötü.' dedi.

AA05 Nisan 2021 Pazartesi 14:17 - Güncelleme: 05 Nisan 2021 Pazartesi 14:57

Peskov, başkent Moskova'da gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Ukrayna'nın bazı Rus şirketleri ve Uluslararası İnsani İş Birliği Federal Ajansına yönelik yaptırım uygulama kararını değerlendiren Peskov, bu kararı üzüntüyle karşıladıklarını dile getirdi.

Peskov, buna karşı adımların atılıp atılmayacağı yönündeki soruya, "Biz galiba yakında Ukrayna ile daha fazla karşılık verebileceğimiz bir alanın kalmadığı bir ilişki seviyesine ulaşacağız. Kalan her şeyi keseceğiz. Bu çok kötü." dedi.

Ukrayna sınırlarındaki Rus askeri hareketliliğine de değinen Peskov, Rusya'nın Ukrayna dahil hiçbir devlet için tehdit oluşturmadığını savundu.

Peskov, "Rusya, her zaman kendi güvenliğine dikkat ediyor. Rus ordusu, ülkenin güvenliğini sağlamak için gerekli gördüğü şekilde ve yönlerde Rusya'nın topraklarında hareket eder. Bu, endişe için neden olmamalıdır." ifadelerini kullandı.

Donbas ile ilgili Minsk anlaşmalarının uygulanmadığına dikkati çeken Peskov, "Maalesef anlaşmalar uygulanmıyor. Ukrayna tarafının da üstlendiği yükümlülükler yerine getirilmiyor. Aslında küçük çapta kontrolsüz çatışmalar başlıyor." diye konuştu.

Peskov, bunun Donbas'taki durumu gerginleştirdiğini ifade etti.

RUSYA: BATI'DAN GELEN FÜZE TEHDİTLERİNE KARŞI ASKERİ GÜÇ TEDBİRİ ALABİLİRİZ

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD ile müttefiklerinin kısa ve orta menzilli füze yerleştirme planları karşısında kendilerinin de askeri tedbirler alabilecekleri uyarısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İngiltere ile ABD'nin kısa ve orta menzilli füze konuşlandırma planlarının, olası bir gerilimi önlemeyi daha da güçleştirdiği uyarısında bulundu.

Zaharova, "Amerikalılar ile Avrupa ve Asya-Pasifik'teki müttefiklerinin, karaya konuşlandırılmış kısa ve orta menzilli füze cephaneleri oluşturması karşısında pratikte alınabilecek tedbirleri incelemeye devam ediyoruz. İngiltere'nin planları da bunlara dahil" dedi ve şöyle devam etti:

"Diyalog için kapıyı hiçbir şekilde kapatmıyoruz ancak içinde bulunduğumuz mevcut durumda, Rusya'nın ortaya çıkan füze tehditleri karşısında Rusya'nın odağını, askeri-teknik yanıt tedbirleri almaya kaydırmak zorunda kalacağını dışlamıyoruz."

Geçerliliğini yitirmiş olan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) kapsamında yasak olan füzelerin konuşlandırılması için gerçek adımlar atılacağı yönünde son dönemde Pentagon'dan bir dizi açıklama geldiğini; İngiliz ordusunun da son zamanlarda oldukça düşmanca açıklamalar ve eylemlerde bulunduğunu kaydeden Zaharova şu uyarıyı yaptı:

"Bu tip askeri programların uygulamaya konulması ivme kazanmış durumda, bu da, INF sonrası füze alanında ciddi bir gerilim yaşanması durumunda sorunun diplomatik yollardan çözülmesi ihtimalini zayıflatıyor."