01 Mart 2021 Pazartesi / 17 Recep 1442
Gece modu

Rusya'da bir patlama daha: 14 ölü

Rusya'nın Volgograd şehrinde son 24 saatte meydana gelen 2 intihar saldırısında ölenlerin sayısının 32'ye ulaştığını yaralıların sayısının ise 100'ü aştığı belirtildi. Yılın son günlerini peş peşe patlamalarla geçiren Rusya'da son 24 saatte düzenlenen iki intihar saldırısında ölenlerin sayısı artmaya devam ediyor.

30 Aralık 2013 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 30 Aralık 2013 Pazartesi 08:06
Rusya'nın Vologograd kenti üst üste düzenlenen intihar saldırıları ile adeta kana bulandı. Dün tren istasyonu girişindeki metal detektörden geçemeyeceğini anlayan intihar saldırganı kendisini girişte havaya uçururken patlamada 17 kişi ölürken, 40'a yakın kişi ise yaralanmıştı. Henüz bu patlamaların yarasını sarmaya çalışan şehir bu defa troleybüste meydana gelen ikinci saldırı ile sarsıldı ve bu saldırıda da 14 kişi hayatını kaybetti, 28 kişi ise, yaralandı.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı yetkililerinin Rus Haber Ajansı Ria Novosti'ye yaptıkları açıklamada iki patlamada ölenlerin sayısı 32'ye ulaştığını yaralıların sayısının ise 100'ü aştığını belertti. Bu arada Rusya 24 TV kanalı muhabiri canlı yayında bugünkü patlamanın meydana geldiği troleybüsün dünkü patlamada yaralananların olduğu hastanenin önünden kalktığını ve bu patlamada ölen ve yaralananların dünkü saldırıdaki yaralıların akrabaları olabileceğini belirtti.

Amatör kameraya yansıyan görüntülerde halkın panik hali ve tavanı parçalanan troleybüs görülüyor. Patlamanın etkisi ile çevrede bulunan binaların camları da kırıldı.

Rusya Terörle Mücadele Komisyonu patlamanın troleybüsün içine bırakılan patlayıcı maddenin infilak ettirilmesi ile gerçekleştirilmiş olabileceğini belirtti.

Görgü tanıklarından Alina Averyasova Rus basınına yaptığı değerlendirmede, patlama sırasında uykuda olduğunu, büyük bir patlama ile uyandığını söyledi. Bir anda iki katlı binanın camlarının kırıldığını ve toz duman içerisinde patlamanın meydana geldiği aracı gördüğünü ve insanların panik halinde etrafa kaçmaya çalıştığını söyledi. Çok kısa sürede polis araçları ve ambulansların olay yerine geldiğini belirten tanık, “Polis güvenlik şeridi oluşturarak, etrafta başka patlayıcı madde olup olmadığını araştırmaya başladı. Tüm faciayı gördüm ve çok korktum…” dedi.

Rusya Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin saldırının terör eylemi olduğunu, 24 saat içinde aynı kentte ikinci saldırının meydana geldiğini söyledi. Başkent Moskova dahil Rusya’nın bir çok kentinde güvenlik tedbirleri artırıldı.

Bir günde iki terör saldırısının meydana gelmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Dmitri Medvedev’le acil bir görüşme yaptı. Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, “Görüşmede kurbanlara yönelik sağlık ve maddi yardımların bir an önce ulaştırılması konusu da ele alındı…” dedi. Rusya hükümeti dün meydana gelen saldırıda ölenlerin yakınlarına 1 milyon ruble (30 bin dolar) yardım verilmesini kararlaştırdı.

Rusya’nın Kafkas bölgesinde artan saldırıların hedefinin 7 Şubat’ta başlayacak Soçi Kış Olimpiyatları olduğu belirtiliyor.