17 Ağustos 2022 Çarşamba / 20 Muharrem 1444

Rusya'ya 'gaz savaşı' suçlaması: Açıkça yapıyorlar

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş 153. gününe girdi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya'nın Avrupa'ya karşı açıkça “gaz savaşı' yürüttüğünü ifade etti.

26 Temmuz 2022 Salı 08:41 - Güncelleme:

Rusya Devlet Başkanı Putin'in talimatıyla Ukrayna'da başlatılan askeri harekat 153. gününe girdi.

Rusya'nın Kuzey Akım gaz boru hattındaki bir türbinin bakıma alınması nedeniyle Avrupa'ya gaz akışının 33 milyon metreküpe düşüreceğini açıklamasının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya'nın Avrupa'ya karşı açıkça "gaz savaşı" yürüttüğünü ifade etti.

Zelenski, "Kuzey Akım türbini ile ilgili tavize rağmen Rusya, sözleşme gereği yapmak zorunda olduğu gibi Avrupa ülkelerine gaz tedarikine devam etmeyecek. Bütün bunlar, Avrupalıların kışa hazırlanmalarını mümkün olduğunca zorlaştırmak için Rusya tarafından kasıtlı olarak yapılıyor" ifadelerini kullanarak, "Bu, Rusya'nın birleşik bir Avrupa'ya karşı yürüttüğü açıkça bir gaz savaşıdır. Tam olarak böyle algılanmalıdır" dedi.

"BUNLAR TERÖRÜN FARKLI BİÇİMLERİDİR"

Avrupa'daki insanların Rusya'nın umurunda olmadığını belirten Zelenski, "İnsanlara ne olacağı, nasıl acı çekecekleri umurlarında değil. Limanların kapanmasından kaynaklanan açlıktan, kışın soğuğundan, yoksulluktan ya da işgalden" ifadelerini kullanarak, "Bunlar terörün farklı biçimleridir" dedi.

RUSYA GAZ AKIŞINI YARI YARIYA DÜŞECEĞİNİ DUYURMUŞTU

Geçtiğimiz hafta bazı türbinlerdeki bakımların sona ermesiyle Avrupa'ya tekrar 67 milyon metreküp gaz sağlamaya başlayan Rus devlet enerji şirketi Gazprom, yeni bakımlar nedeniyle gaz sevkiyatının yarı yarıya düşeceğini duyurarak, "Bakımlar öncesi revizyonlar arasındaki sürenin sona ermesiyle bağlantılı olarak Rostekhnadzor (Güvenlik Sertifikası) talimatlarına göre ve motorun teknik durumu dikkate alınarak Gazprom, Portovaya CS'de başka bir Siemens gaz türbini motorunun çalışmasını durduruyor" demişti.

Gazprom ayrıca, 27 Temmuz sabahı 07.00'de başlayacak çalışmalar neticesinde Kuzey Akım'dan gaz sevkiyatının 67 milyon metreküpten 33 milyon metreküpe düşeceğini belirtmişti.

GAZ AKIŞI DAHA ÖNCE DE BAKIM NEDENİYLE YARIYA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Geçtiğimiz ay sonunda Kuzey Akım boru hattındaki bazı türbinler Alman Siemens firması tarafından bakım için Kanada'ya gönderilmişti. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarını öne süren Kanada, bu türbinleri Alman firmasına teslim etmemişti. Hem Almanya hem de Avrupa Birliği (AB) tarafından Kanada'ya yapılan müracaatlar ve baskılar sonucunda Kanada türbinleri göndermiş ve geçtiğimiz haftalarda yapılan 10 günlük bakım çalışması nedeniyle boru hattından Avrupa'ya gaz akışı yarı yarıya düşürülmüştü.

SLOVAKYA, UKRAYNA'YA SOVYET DÖNEMİNE AİT SAVAŞ UÇAKLARINI HİBE ETMEYİ DEĞERLENDİRİYOR

Slovakya Savunma Bakanı Jaroslav Nad, ağustosun sonunda kullanımdan kaldırılacak Sovyet dönemine ait Mig-29 savaş uçaklarını Ukrayna'ya bağışlamayı düşünebileceklerini söyledi.

İngiliz mevkidaşı Ben Wallace ile başkent Bratislava'da yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Nad, 11 Sovyet yapımı savaş uçak filosunun Ukrayna'ya hibe edilmesini değerlendireceklerini dile getirdi.

Nad, söz konusu uçakların ağustosun sonu gibi yere indirileceğini belirterek, "(Uçaklara ilişkin) Henüz bir karar verilmedi, şu an için herhangi bir görüşme yapılmadı ama bunu daha sonra tartışmaya hazırız." dedi.

Slovakya Başbakanı Eduard Heger, 3 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Sovyet yapımı Mig-29'ların yerini F-16'ların alacağını bildirmiş, söz konusu uçakların Ukrayna'ya verilmesine yönelik yaklaşıma karşı olmadığını ifade etmişti.