08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

Saldırılarda evleri yıkılan Filistinliler, bayramı kilisede kutluyor

İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı ve şiddetlenerek sürdürdüğü saldırılar nedeniyle evsiz kalan Filistinli aileler, Ramazan Bayramı'nı sığındıkları kilisede geçiriyor. Müslümanlar, bayram namazını Filistinliler için kapısını açan Ortodoks kilisesinin avlusunda kıldı.

AA28 Temmuz 2014 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 28 Temmuz 2014 Pazartesi 18:50

Hayır kurumları, bayram sabahında kiliseye sığınan Filistinli aileler için kıyafet, oyuncak yardımı yaptı. İsrail'in saldırılarını bir nebze unutan çocukların bazıları kilisenin avlusunda maç yaparken, diğerleri seyyar dönme dolaba binmenin keyfini çıkardı.
      
Kiliseye sığınan onlarca kişiden Fayize Zuaneyn, "Bayram namazını burada kilisede eda ettik. Küçüklerin tekbir sesleri yankılandı. Ramazan ayının son günlerini burada geçirdik. Teravih namazı kılıp Kur'an-ı Kerim okuduk" diye konuştu.
      
Bayramı bu şekilde geçirmekten huzursuz olduğunu dile getiren Zuaneyn, diğer yandan Hristiyanların, Müslümanlara Rum Ortodoks kilisesinin kapılarını açmasının güzel bir örnek olduğunu söyledi.
      
Gazzeli Enver Şallah ise Hristiyanların, Müslümanları kiliseye kabul etmelerinin, bir nebze olsun acılarını hafiflettiğini ifade etti.
      
Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Hristiyanlardan sorumlu daire Başkanı Manuel Müsellim, "Ben her zaman Müslümanlara, eğer İsrail camilerinizi yıktıysa gelin ezanlarınız kilisemizden yükselsin diyorum. İsrail'in saldırıları Müslüman-Hristiyan, cami-kilise ayrımı yapmıyor, Filistinlilerin acısı ortak" dedi.
      
İsrail'in, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye saldırılarında şimdiye kadar bin 45 Filistinli hayatını kaybetti, 6 bin 235 kişi yaralandı.
      
İsrail, 7 Temmuz Pazartesi günü "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye yönelik hava ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz Perşembe günü de karadan saldırıya geçmişti.