26 Şubat 2021 Cuma / 14 Recep 1442
Gece modu

SPD, Merkel ile koalisyon kurmayacağını açıkladı

Merkel'in koalisyon ortağı SPD başarısız seçim sonuçlarından sonra muhalefette kalacağını açıkladı

24 Eylül 2017 Pazar 07:00 - Güncelleme: 25 Eylül 2017 Pazartesi 00:06

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD) muhalefette kalacağını açıkladı. SPD Genel Başkanı Martin Schulz, partisinin başında kalacağını ve Sosyal Demokrat Parti'ye muhalefette liderlik edeceğini söyledi.

Almanya'daki genel seçimlerde ilk belirlemelere göre 7 parti meclise girdi

Almanya'da bugün yapılan genel seçimdeki sandık çıkış anketlerine göre, Başbakan Angela Merkel'in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Parti (CDU) seçimde birinci oldu.

Buna göre, Federal Meclis'e (Bundestag) CDU, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU), Sosyal Demokrat Parti (SPD) aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) Yeşiller, Hür Demokratlar (FDP), Sol Parti (Die Linke) girmeye hak kazandı.

Ancak SPD'den yapılan açıklamada, tekrar CDU ile büyük koalisyona girilmeyeceği, muhalefette kalınacağı duyuruldu.

SPD Federal Meclis Grubu Başkanı Thomas Opperman, CDU ile koalisyona girmeyeceklerini belirterek, "Bu seçim sonucundan sonra büyük koalisyonu devam ettirecek kimse tanımıyorum." dedi.

"BÜYÜK KOALİSYON SONA ERMİŞTİR"

SPD'den Manuela Schwesig ise "Bugün itibarıyla bizim için büyük koalisyon sona ermiştir." diye konuştu.

CDU Meclis Grubu Başkanı Volker Kauder, CDU ve CSU'nun oy kaybetmesine rağmen amaçlarına ulaştıklarını dile getirerek, "CDU-CSU'ya karşı başka hükümet kurulamaz. Merkel Başbakan kalacak." ifadesini kullandı.

Bundestag'a giren aşırı sağcı AfD'nin liste başı adayı Alexander Gauland da yaptığı açıklamada, "Biz Merkel'i kovalayacağız. Ülkemizi ve vatandaşlarımızı geri alacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Yüzde 75 katılımın olduğu seçimlerde, CDU 1949'dan bu yana en kötü sonucunu bu seçimlerde aldı. CDU/CSU'nun oylarında yüzde 9 oranında düşüş oldu. 

SPD de yüzde 5,7 oranında oy kaybederek İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra en düşük oyu aldı.