25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

Suriye Türkmen Meclisi: Münbiç’te kurulduğu iddia edilen derneğin Türkmenlerle ilgi ve alakası yoktur

Suriye Türkmen Meclisi, PYD/YPG/PKK terör örgütünün işgali altında bulunan Münbiç’te kurulduğu iddia edilen sözde derneğin Türkmenlerle hiçbir ilgi ve alakası bulunmadığını, Münbiç ahalisinin terör örgütü PKK/PYD-YPG zulmünden bir an önce kurtulmak istediğini ve umutla Türkiye’yi beklediğini açıkladı.

İHA30 Nisan 2018 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 30 Nisan 2018 Pazartesi 15:26

Suriye Türkmen Meclisinden yapılan açıklamada, PKK/PYD-YPG terör örgütünün işgali ve zulmü altında bulunan Münbiç’te kurulduğu iddia edilen sözde derneğin Türkmenlerle hiçbir ilgi ve alakası olmadığı ve Türkmenleri asla temsil etmediği belirtildi. Bu gelişmenin hain bir girişim olduğu kaydedilen açıklamada, “Suriye Türkmen Meclisi olarak bu gelişmeyi hain bir girişim, bölgedeki kirli oyunların bir parçası olarak görmekteyiz. Zira baştan Türkmenler olmak üzere Münbiç ahalisi terör örgütü PKK/PYD-YPG zulmünden bir an önce kurtulmak istemekte ve umutla Türkiye’yi beklemektedir.” denildi.

Konu ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Muhammed Vecih Cuma, DEAŞ terör örgütü bölgeden çekildikten sonra Münbiç'i ele geçiren terör örgütü PKK/PYD-YPG'li teröristlerin sistemli bir şekilde insanların evlerini, köylerini gasp ettiğini belirterek, "Biz 1939'dan beridir Münbiç'te yaşıyoruz. Buradaki DEAŞ terörünün ardından bölgeye yerleşen YPG'li teröristler, zulmü onlardan devraldı. Münbiç'e girer girmez yaptıkları ilk iş evlerimizi işgal etmek oldu. Bizler şu anda zulüm altında yaşıyoruz. Bölücü teröristler, bölgedeki Türkmenlerin de haklarını savunduklarını belirterek bir dernek kurulduğu iddialarını ortaya koydular. Terör örgütü PKK/PYD-YPG'li teröristlerin kara propagandası olan bu sözde derneğin Türkmenlerle hiçbir alakası yoktur. Bizler umutla Türkiye'nin Münbiç'e girmesini bekliyoruz." diye konuştu.