08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

Türkiye'den Arakanlı Müslümanlar için yeni çağrı

Dışişleri Bakanlığı, Arakanlı Müslümanlar için yeni bir çağrı yaptı. Katledilen ve yerlerinden edilenlerin bilgilerine ulaşılmadığı ve Başbakan Yardımcısı Akdağ'ın önümüzdeki günlerde Bangladeş'i ziyaret edeceği bildirildi.

26 Eylül 2017 Salı 07:00 - Güncelleme: 26 Eylül 2017 Salı 10:47
Dışişleri Bakanlığı, Myanmar içinde yerlerinden edilmiş kişiler ile hayatını kaybedenlere ilişkin verilere halen ulaşılamadığını açıkladı.
 
Yeni Şafak'ın haberine göre Bakanlıktan yapılan açıklamada, Myanmar’da Rakhayn Eyaleti’nin kuzeyinde 25 Ağustos gecesi meydana gelen saldırıların üzerinden bir ay geçtiği hatırlatılarak, "Bu süre içinde, Bangladeş’e sığınan Müslüman mültecilerin sayısı 436 bin kişiye ulaşmıştır. Myanmar içinde yerlerinden edilmiş kişiler ile hayatını kaybedenlere ilişkin verilere halen ulaşılamamaktadır" denildi.
 
Türkiye’nin, insani krizin sona erdirilmesine yönelik olarak krizin ilk gününden itibaren yoğun bir şekilde sürdürdüğü girişimleri devam ettiği vurgulanarak, "Girişimlerimiz neticesinde, bölgedeki çatışmaların sona erdirilmesi, bölgeye kesintisiz insani erişim sağlanması, Bangladeş’e sığınan ve Myanmar içinde yerlerinden edilmiş kişilerin güvenli şekilde geri dönüşlerinin sağlanması ve soruna uzun vadeli bir çözüm bulunması konusunda uluslararası toplum nezdinde geniş tabanlı mutabakat sağlanmış olması olumlu bir gelişmedir" ifadesi kullanıldı.
 
Başbakan Yardımcısı Akdağ Bangladeş'e gidiyor
 
Gerek Myanmar’da gerek Bangladeş’te bulunan Arakanlı Müslümanlara insani yardım ulaştırılması ve kamplardaki yaşam koşullarının iyileştirilmesi için Kızılay, AFAD, TİKA çalışmalarını sürdürdüğüne dikkat çekilerek, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın önümüzdeki günlerde Bangladeş’i ziyaret ederek çalışmaları yerinde incelemesinin öngörüldüğü bildirildi.