05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

Türklerle ilgili ürküten rapor: 'Hedefte camiler var'

'Avrupa’da ve özellikle Almanya’da, Türklere ve Türklerin gittiği camilere karşı yapılan saldırılar tehdit edici boyutta' saptaması, TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na ait.

26 Aralık 2013 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 26 Aralık 2013 Perşembe 08:41
TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Avrupa’da yaşayan Türklere yönelik ırkçı saldırıları mercek altına aldı.

'Türklere karşı yapılan ırkçı saldırılar tehdit edici boyutlara ulaştı' saptaması yapan çalışmayla ilgili, Komisyon Başkanı ve AK Parti Milletvekili Ayhan Sefer Üstün'den açıklamalar geldi.

Akşam gazetesinden Çınar Coşkunserçe'nin haberine göre, Üstün'ün "Avrupa’nın dikkatini çekeceğiz” dediği çalışmanın yazımına başlandı.

Ayhan Sefer Üstün şunları söyledi:

— Avrupa’da ırkçı partilerin aldığı oy oranları yüzde 20’lere ulaştı. Türklere karşı en fazla ırkçı saldırı Almanya’da yapılıyor. Bu saldırıların hedefinde ise ilk sırada camilerimiz yer alıyor. Raporumuzda bu tespitlere tek tek yer verip Avrupa’nın dikkatini çekeceğiz.

— Hazırlayacağımız rapor ile ırkçı saldırıları gözler önüne sereceğiz. Nerede ne yapılmışsa ırkçı ve yabancı düşmanlığına yönelik saldırıları not ediyoruz. Avrupa’daki ırkçı ve faşist saldırıları canlı tanıkları ve somut delillerle ortaya çıkaracağız.

— Avrupa’daki ekonomik krizde yabancıları vurdu. Geçtiğimiz yıllara oranla ırkçı saldırılarda hissedilir bir artış gözledik.

— Komisyon incelemelerine göre en fazla ırkçı saldırılar Almanya’da yapıldı. Almanya’yı, Bulgaristan ve Hollanda takip ediyor. Avrupa Birliği bu konuda mutlaka bir tedbir almalıdır.

— Avrupa’da ve özellikle Almanya’da ırkçı saldırılar en fazla camilere yönelik. Özellikle Türklere ve Türklerin gittiği camilere karşı yapılan saldırılar tehdit edici boyutta. Türklerin devam ettiği lokaller ve işyerlerine çok sayıda ırkçı saldırı belirledik. Camilerimiz kundaklanıyor, vatandaşlarımıza ve soydaşlarımıza sözlü ve fiziki saldırılar yapılıyor.