21 Mayıs 2022 Cumartesi / 20 Sevval 1443

Ukrayna'da sıkıyönetim ilan edildi... Zelenskiy: Saldırmayacağız, kendimizi savunacağız

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ülke çapında sıkıyönetim ilan etti. Rusya'nın ülkesine başlattığı operasyonla ilgili konuşan Zelenskiy, 'Eğer canımıza, özgürlüğümüze, çocuklarımıza saldırılırsa, kendimizi savunacağız, saldırmayacağız, kendimizi savunacağız.' dedi.

24 Şubat 2022 Perşembe 07:45 - Güncelleme:

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya'nın Ukrayna'nın askeri altyapısına ve sınır noktalarına saldırı başlattığını, ülke genelinde sıkıyönetim ilan edildiğini duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Ukrayna'nın Donbass bölgesine Rusya tarafından başlatılan askeri operasyon sonrasında sosyal medyadan halka seslendi. Rusya'nın Ukrayna'nın askeri altyapısına ve sınır bölgelerine saldırı düzenlediğini duyuran Zelenski, birçok kentte patlama sesleri duyulduğunu belirtti.

Ülke genelinde sıkıyönetim ilan edildiğini duyuran Ukrayna Devlet Başkanı, ABD Başkanı Biden ile görüştüğünü, ABD'nin uluslararası yardım toplamaya başladığını aktardı.

"VATANDAŞLARA EVDE KALIN ÇAĞRISI"

Vatandaşlara sakin olmaları ve evde kalmaları çağrısı yapan Zelenski, "Çalışıyoruz, ordumuz çalışıyor, tüm güvenlik birimlerimiz çalışıyor" ifadelerini kullandı. Diğer yandan Kiev'de sabah erken saatlerde patlama sesleri duyulduğu belirtildi.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI KULEBA: UKRAYNA KENDİNİ KORUYACAK VE KAZANACAK

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, 'Putin, büyük çaplı saldırısını biraz önce başlattı. Sivil barışçıl şehirlere bombalar atılıyor. Bu agresif bir savaştır. Ukrayna kendini koruyacak ve kazanacak. Dünya Putin'i durdurabilir. Şimdi harekete geçme zamanı" ifadelerini kullandı.

UKRAYNA ANKARA BÜYÜKELÇİSİ BODNAR: ASKERLERİMİZ KARŞILIK VERİYOR

Ukrayna'da sıkı yönetim ilan edildi. Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, 'Sınıra yakın yerlerdeki askerlerimiz karşılık veriyor' dedi.

TRT Haber'e konuşan Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, "Kiev bombalanıyor, farklı tesislere bombalar atılıyor. Ateşler karşılıklı olarak devam ediyor. Ukrayna sınırını geçme girişimi söz konusu" diye konuştu.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'ya karşı bir savaş başlattığını açıkladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı açıklamasında "Rusya'nın başlattığı savaş ile Ukrayna devletini yok etmeyi, güç kullanarak Ukrayna topraklarını ele geçirmeyi ve işgal kontrolünü kurmayı amaçlıyor. Rus ordusu, barışçıl Ukrayna şehirlerini geçici olarak işgal altında olan Donbass ve Kırım ile Kuzey-Doğu bölgesi de dahil olmak üzere farklı yönlerden bombalıyorlar. Bu bir savaş eylemi, Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne bir saldırı, BM Tüzüğü ile uluslararası hukukun temel norm ve ilkelerinin kaba ihlalidir" dedi.

Bakanlık açıklamasında " Ukrayna, uluslararası hukuka göre kendini savunma hakkını uygulamaya koydu. Ukrayna askerlerinin savaş ruhu yüksek, savunucularımız saldırgan devlete karşı koyma konusunda kararlı ve Ukrayna topraklarını mevcut tüm araçlarla savunacaklar. Ukrayna uluslararası toplumu hemen harekete geçmeye çağırıyor. Vladimir Putin'in Ukrayna'ya karşı saldırganlığı sadece birleştirilmiş ve kararlı adımlar durdurabilir. Ortaklarımız yeni yaptırım paketini derhal hayata geçirmelidir. Aynı zamanda dost başkentlerini, Ukrayna'ya silah ve askeri teçhizat temin ederek ülkemizin savunma kabiliyetlerini güçlendirmeye devam etmeye çağırıyoruz. Ukrayna vatandaşlarının hayatları ve güvenliğinin yanı sıra tüm Avrupa vatandaşlarının güvenliği ve gelecek dünya düzeni ortak tepkimize bağlıdır" ifadelerini kullandı.