17 Nisan 2021 Cumartesi / 5 Ramazan 1442
Gece modu

Süveyş krizi sürüyor: Akabe Limanı'nda alarm durumuna geçildi

Ürdün Deniz İdaresi, Süveyş Kanalı'nın yeniden açılmasının ardından yaşanacak muhtemel gelişmeler kapsamında ülkenin güneyindeki Akabe Limanı'nda alarm durumuna geçildiğini duyurdu.

AA28 Mart 2021 Pazar 14:55 - Güncelleme: 28 Mart 2021 Pazar 14:59

Ürdün resmi ajansı PETRA'nın haberine göre, Deniz İdaresi Genel Müdürü Muhammed Selman, düzenlediği basın açıklamasında, Süveyş Kanalı'ndaki seyrüseferin yeniden başlaması durumunda oluşacak muhtemel yoğunluğa dair ülkede yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Selman, Süveyş Kanalı'nda karaya oturan geminin yüzdürülmesi ve kanalın deniz trafiğine yeniden açılması durumunda kanaldan gelecek gemilerin Akabe Limanı'na yanaşabilmesi için kapsamlı ve eksiksiz bir plan yaptıklarını belirtti.

Böyle bir durumda canlı hayvan, araba, kimyasal madde gibi muhtelif ürünler taşıyan 13 geminin aynı anda Akabe Limanı'na gelmesinin muhtemel olduğuna işaret eden Selman, Akabe Limanı'ndaki tüm terminallerin olası her türlü durumla başa çıkmaya hazır olduğunu belirtti.

Süveyş Kanalı'nda 24 Mart'ta karaya oturarak tüm dünyada deniz ticaretini etkileyen "The Ever Given" isimli geminin yeniden yüzdürülmesi için yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabi, dün geminin karaya oturması nedeniyle kanalın kuzey ve güneyinde 321 geminin geçiş için beklemek zorunda kaldığını açıklamıştı.

Dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı'nda 24 Mart'ta dev bir konteyner gemisi ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin kısalması nedeniyle kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

"The Ever Given" isimli geminin dar kanalda enlemesine sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

Süveyş Kanalı İdaresi, aynı gün deniz trafiğinin normale döndüğünü açıklamış ancak 25 Mart'ta geminin yeniden hareket edene kadar Süveyş Kanalı'ndaki seyrüsefer trafiğinin askıya alındığını duyurmuştu.

Söz konusu geminin sahibi Japon firma da 26 Mart'ta yaptığı açıklamada, geminin yeniden yüzdürülmesine yönelik girişimlerde "zorluklarla karşılaşıldığını" bildirmişti.