25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

Üsküp'te Gazze'deki bin şehit anısına bin dilim baklava dağıtıldı

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te sivil toplum kuruluşları tarafından Gazze'ye destek vermek amaçlı düzenlenen etkinlik kapsamında, İsrail saldırılarında hayatını kaybeden bin şehidin anısına bin dilim baklava dağıtıldı.

AA30 Temmuz 2014 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 30 Temmuz 2014 Çarşamba 15:59

"Barış Baklavası" olarak adı verilen tatlılarla Gazze'de İsrail ordusunun saldırıları sonucu yaşamını yitiren bin kişinin anısına bin dilim baklava dağıtıldı.

Üsküp'teki Taş köprüsünün yakınlığında ve Üsküp Yahudi Soykırımı Müzesi önünde düzenlenen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Aynı zamanda Gazze'de yaşanan haksızlığı gözler önüne seren fotoğraflar da sergilendi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Elita Derneği Başkanı Skender İbraimi Zeyd, Cuma günü polisin eyleYahudi Soykırımı Müzesi önüne gelmelerini engellediğini hatırlattı.

Gazze'deki masum insanların katlini dünyaya duyurmak istediklerini kaydeden İbraimi, "Onlar bizim çocuklarımız. Bayramı göremeyen çocuklarımız. Bugün geleneksel bayram tatlısı baklavayla soykırım müzesi önüne geldik ve 70 yıl önce yaşanan soykırımın bugün yapılandan daha küçük olduğunu göstermek istiyoruz. Yahudi soykırımına da üzülmüştük şimdi de Gazze'de yaşananlar için haykırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Söz konusu etkinlik, Klubi Elita ve Legis derneklerinin ortaklığında gerçekleştirildi.