24 Şubat 2021 Çarşamba / 12 Recep 1442
Gece modu

Dünyanın gözü burada! Washington teyakkuzda: Binlerce asker sokağa indi

Başkan seçilen Joe Biden, 20 Ocak'ta yemin edecek. ABD'nin başkenti Washington, başkan seçilen Joe Biden'ın yemin töreni öncesi kışlayı andırıyor. Washington'da tedbirler had safhaya çıkarıldı.

AA17 Ocak 2021 Pazar 09:32 - Güncelleme: 17 Ocak 2021 Pazar 10:16

ABD'nin başkenti Washington teyakkuzda. Binlerce ulusal muhafız, federal soruşturma görevlisi ve polis yemin töreni tedbirleri kapsamında sokağa indi. 

ABD polisi, Kongre binası çevresinde bir kişiyi gözaltına aldı. Aracında yapılan aramada Glock marka bir tabanca ile 509 mermi bulundu. Şüpheli kayıtsız silah ve mühimmat taşımak da dahil birkaç suçtan tutuklandı.

BEYAZ SARAY VE KONGRE'YE ÇIKAN TÜM YOLLAR KAPATILDI

Washington'da yemin töreni yaklaştıkça tedbirler kademeli olarak devreye sokuluyor. Önce Beyaz Saray ve Kongre'ye çıkan tüm yollar kapatıldı. Ardından kritik noktalar bariyerlerle çevrildi.

Bazı binalara giriş çıkış yasaklandı. Beyaz Saray ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in ofisinin bulunduğu Eisenhower binası da girişlere kapatıldı.

METRO İSTASYONLARI KAPALI KALACAK

Polis kentin giriş-çıkış noktalarına barikatlar kurdu. Kentteki 13 metro istasyonu Biden'ın yemin edeceği 20 ocak tarihinden bir gün sonrasına kadar kapalı kalacak.

TRT Haber'in haberine göre, mağaza sahipleri ise daha önce başvurdukları tahta plakalı önlemi tekrar uyguladı. Olası bir eyleme karşı mağaza vitrinleri kapatıldı.