09 Mart 2021 Salı / 25 Recep 1442
Gece modu

Yemen'de idam ve hapis cezası

Yemen'de 2 yıl önce istihbarat binasına bombalı saldırı düzenlediği öne sürülen 1 kişi idam cezasına çarptırıldı.

AA29 Aralık 2013 Pazar 07:00 - Güncelleme: 29 Aralık 2013 Pazar 14:09
Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye suikast girişiminde bulundukları iddia edilen 9 sanık hakkında ise 2 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, başkent Sana'daki Özel Yetkili Ceza Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Mansur'a yönelik suikast girişimi düzenleme suçlamasıyla yargılanan 9 kişi hakkındaki kararını açıkladı. Mahkeme bu çerçevede sanıklardan Abdurrahman el-Dabibi ile Abdurrahman eş-Şerabi'ye 10, Nebil el-Maani'ye 5, Cemil el-Dabibi, Muhammed el-Cemi ve Alaaddin el-İdrisi'ye 4, Nasr Hasafe ile Cemil Safvet'e 3, Imad el-Maktari'ye ise 2 yıl hapis cezası verdi.

Özel Yetkili Ceza Mahkemesi, 2 yıl önce Aden'deki istihbarat binasına bombalı saldırı düzenlemek ve El-Kaide'ye bağlı terör gruplarına katılmak suçlamalarıyla yargılanan Ahmed Kadiri Ahmed Türki'yi ise idam cezasına çarptırdı.

Ahmed Türki'nin annesi Şems Ahmed Salih Gavdari, oğlunun geçen mayıs ayında gözaltına alındığını belirterek, ailesiyle görüşmesi ve kendisini savunması için bir avukat tayin edilmesine izin verilmediğini, oğlunun "emniyet birimlerinin eksikliğini örtmek ve gerçek suçluların ortaya çıkmasını engellemek" için kurban seçildiğini iddia etmişti. Haziran 2011'de Aden'de istihbarat binasına bombalı saldırı düzenlenmiş, olayda 20 asker ölmüştü.