21 Mayıs 2022 Cumartesi / 20 Sevval 1443

Zelenski'in hitabı, Hollanda Parlamentosunda ayrışmalara neden oldu!

Aşırı sağcı Demokrasi Forumu Partisi (FvD) Zelenski'in konuşmasını protesto ederek oturuma katılmama kararı alırken parlamentonun üst kanadındaki üç FvD senatöründen ikisi, Zelenski'yi protesto kararını 'hayal kırıklığı' olarak nitelendirdi ve partilerinden ayrıldığını açıkladı.

AA31 Mart 2022 Perşembe 13:08 - Güncelleme:

Hollanda Parlamentosuna çevrim içi hitap eden Zelenski, Rusya'nın petrol ve gaz gelirleriyle savaşı fonladığını ve bu sebeple Hollanda'nın Rusya ile tüm ticaretini durdurmasını istedi.

Rusya'nın savaşa devam etmemesi için Avrupa'nın Rus gazı ithalatını sonlandırmasını isteyen Zelenski, Hollanda'dan Ukrayna'ya daha fazla silah göndermesi talebinde bulundu.

Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savaşını Hollanda'nın İspanya'ya karşı yaptığı 80 Yıl Bağımsızlık Savaşı'na (1568 - 1648) benzeten Zelenski, savaşın bir an evvel durdurulması için Rusya'ya uygulanan baskıların artırılması çağrısında bulundu.

İkinci Dünya Savaşı'nın birkaç ülke arasındaki çatışmalarla başlayıp Rotterdam ve Londra'nın bombalanmasıyla devam ettiğini dile getiren Zelenski "İkinci Dünya Savaşı'nın tekrarı yaşanıyor." ifadesini kullandı.

Rusya'nın adil bir savaş yürütmediğini dile getiren Zelenski, sorumluların Lahey'de yargılanması gerektiğini belirtti.

Zelenski, 2014'te Hollanda'nın başkenti Amsterdam'dan Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'a gitmek üzere Ukrayna hava sahasında yol düşürülen, Malezya Havayollarına ait uçakla Hollanda'nın, Rusya'nın saldırganlığıyla karşılaştığını anlattı.

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'in hitabı, Hollanda Parlamentosunda ayrışmalara neden oldu.

Aşırı sağcı Demokrasi Forumu Partisi (FvD) Zelenski'in konuşmasını protesto ederek oturuma katılmama kararı alırken parlamentonun üst kanadındaki üç FvD senatöründen ikisi, Zelenski'yi protesto kararını "hayal kırıklığı" olarak nitelendirdi ve partilerinden ayrıldığını açıkladı.

Ukrayna liderinin konuşması Hollanda milletvekilleri tarafından alkışlanırken bu, Zelenski'nin ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa dahil, hitap ettiği 14'üncü parlamento oldu.