26 Mayıs 2022 Perşembe / 25 Sevval 1443

Zelenskiy: Bükreş Dokuzlusuna başvurduk

Bükreş Dokuzlusuna başvurduklarını açıklayan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, etkili uluslararası yardıma ihtiyaçları olduğunu belirtti.

AA25 Şubat 2022 Cuma 10:38 - Güncelleme:

Zelenskiy, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Ukrayna'nın özgürlüğünü ve topraklarını savunduklarını vurgulayarak "Etkili uluslararası yardıma ihtiyacımız var." ifadesini kullandı.

Konuyu Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile görüştüğünü aktaran Zelenskiy, "Savunma yardımı, saldırgana karşı baskı ve yaptırımlar için Bükreş Dokuzlusuna başvurduk. Birlikte Rusya'yı müzakere masasına koymalıyız. Savaş karşıtı koalisyona ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulundu.

- RUSYA'YA KARŞI ETKİLİ EYLEM TALEBİ

Zelenskiy, ayrıca İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile de görüştüğünü, Ukrayna'nın savunmasının gidişatı ve Kiev'e yönelik saldırılar hakkında bilgi verdiğini bildirdi.

"Bugün Ukrayna, müttefiklerinin desteğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Rusya'ya karşı etkili eylem talep ediyoruz." ifadesini kullanan Zelenskiy, yaptırımların daha da güçlendirilmesini istedi.

NATO'nun doğu kanadı ülkeleri olan Bulgaristan, Çekya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya ve Slovakya'nın parçası olduğu Bükreş Dokuzlusu (B9), 4 Kasım 2015'te Romanya'nın başkenti Bükreş'te kurulmuştu.

FİNLANDİYA'DAN 50 MİLYON DOLARLIK YARDIM

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'ya yönelik yaptırımların artırılmasını istedi.

Zelenskiy, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile saldırıya karşı koymalarını görüştüğünü belirtti.

Mevkidaşını, savunmaları ve başkent Kiev'e yönelik bombardıman hakkında bilgilendirdiğini aktaran Zelenskiy, Finlandiya'ya 50 milyon dolarlık yardım için müteşekkir olduklarını, bunun savaş karşıtı koalisyona etkili bir katkı olduğunu kaydetti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "Yaptırımları ve Ukrayna'ya savunma desteğini artırmalıyız." ifadesini kullandı.

Ayrıca AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüştüğü bilgisini de paylaşan Zelenskiy, şunları kaydetti:

"Kendisine, 'Tüm yaptırım olasılıklarına henüz başvurulmadı. Rusya'ya yönelik baskı artırılmalı.' dedim."

Zelenskiy, AB Komisyonu Başkanı'na ek mali yardıma yönelik kararı için teşekkür ettiğini belirtti.

ZELENSKİY'DEN İTALYA BAŞBAKANI DRAGHİ'YE SERZENİŞ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, mesajında "Bugün saat 10:30'da Chernihiv, Hostomel ve Melitopol girişlerinde şiddetli çatışmalar yaşandı. İnsanlar öldü. Bir dahaki sefere, Mario Draghi ile belirli bir zamanda konuşmak için savaş programını değiştirmeye çalışacağım. Bu arada Ukrayna halkı için savaşmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.

  • Bükreş Dokuzlusu
  • Zelenskiy
  • NATO