03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

Antik Tiyatro'da İlk Kazma Vuruluyor

Kadifekale'deki gecekondular arasına sıkışıp kalan, bazı sütunları evlere duvar yapılan Roma Antik Tiyatrosu'ndaki arkeolojik kazılar kısa süre içinde başlayacak.

İZMİR/STAR31 Temmuz 2014 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 31 Temmuz 2014 Perşembe 11:48

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırmaları ve yıkımları gerçekleştirilen Antik Roma Tiyatrosu alanındaki arkeolojik kazıların kısa sürede başlaması planlanıyor. Antik Smyrna Kazıları Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy ve ekibi tarafından yürütülecek çalışmalarla, Antik Tiyatro'ya dair önemli bulguların gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor. Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin bölgedeki yıkımları daha tamamlanmadan, antik tiyatroya ait olan duvarlar ve sütunlar ortaya çıkmaya başlamıştı. Gecekondular arasına sıkışıp kalan tiyatronun çıkarılması için 12 bin 972 metrekarelik alan üzerindeki 164 adet parsel için kamulaştırma kararı alan İzmir Büyükşehir Belediyesi,  bugüne kadar 11.4 milyon TL kamulaştırma bedeli ödedi. 

 

ARKEOLOJİ VE TARİH PARKI

Proje kapsamında öncelikle, arkeolojik yüzey araştırması yapılarak tiyatroya ve sur duvarlarına ait antik arkeolojik mimari kalıntılar ile Antik Tiyatro'nun gerçek yeri tam olarak tespit edildi. 1/1000 ölçekli "Kadifekale-Tiyatro ve çevresi koruma amaçlı imar planı"nda 2. derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenmiş alanların "Arkeoloji ve Tarih Parkı" olarak düzenleneceği bildirildi.

 

ROMA DÖNEMİ ESERİ

Kadifekale'deki antik tiyatro ile ilgili en ayrıntılı bilgi, 1917 - 1918 yıllarında Otto Berg ve Otto Walter'ın araştırmalarında ve araştırmalarına yönelik hazırladıkları plan ve kesitlerde bulunuyor. 16 bin kişi kapasiteli olduğu düşünülen tiyatronun kalıntılarının Roma dönemi özellikleri taşıdığı biliniyor. Eski kaynaklarda, Erken Hıristiyanlık yani Roma İmparatorluğu'nun paganizm döneminde İzmirli St. Polikarp'ın bu tiyatroda öldürüldüğü ve tiyatronun tarihin trajik sahnelerine şahitlik ettiği öne sürülüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihi tiyatronun çağdaş koruma yöntemleriyle desteklenmiş onarım projeleriyle kamusal organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek bir etkinlik merkezi haline getirilmesini hedefliyor.