08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

EKODOSD'a Otelcilerden Latmos İçin Çevre Ödülü

Kuşadalı otelciler, Latmos olarak da bilinen Beşparmak Dağları'nın korunması ve eko-turizme kazandırılması yönündeki yaptığı çalışmalardan dolayı Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD) ödül verdi.

İZMİR/STAR25 Temmuz 2014 Cuma 07:00 - Güncelleme: 25 Temmuz 2014 Cuma 14:15

Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği (KODER)  başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Eko Sistemi Koruma ve Doğa Koruma Derneği'ni (Ekodosd) ziyaret ederek, çalışmalarından dolayı ödül verdi. Ekodosd Başkanı Bahattin Sürücü'ye ödülünü veren KODER Başkanı Tacettin Özden, Ekodosd'un, Kuşadası ve çevresinde doğal ve kültürel değerlerin korunması ve tanıtılması çalışmalarına her zaman destek vermeye ve bu konularda yapılacak projelerin hayata geçirilmesi yönünde işbirliğine hazır olduklarını belirtti. Ekodosd Başkanı Sürücü de Kuşadası ve çevresindeki doğal ve kültürel kaynak değerleri hakkında bilgi alışverişi yapılarak, bu değerlerin koruma-kullanma dengesi çerçevesinde turizme kazandırılmasıyla ilgili projelerin hayata geçirilmesi için ortak çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti. Sürücü, Ekodosd tarafından, Kuşadası ve çevresinde bölge turizmine büyük katkı yapacak,  alternatif turizm etkinliklerinin yapılabileceği çok önemli alanların bulunduğunu  özellikle bahar ve kış aylarında kuş gözlemciliği, trekking ve botanik turları gibi faaliyetlerin ölü sezon olarak bilinen kış aylarında yapılmasının, hem turizmin çeşitlenmesine hem de 12 aya yayılmasına neden olacağı söyledi.

 

BEŞPARMAK DAĞLARI (LATMOS)

Aydın ve Muğla İli sınırları içinde bulunan Bafa Gölü'nün doğu kıyısındaki Beşparmak Dağları (Latmos), Türkiye'nin batı kıyılarının doğal güzellikler açısından en etkileyici ve arkeolojik bulgular açısından en zengin yerlerinden biridir. Latmos'taki arkeolojik bulgu ve kalıntılar Neolitik Dönem'den Osmanlı Dönemi'ne dek uzanmaktadır. Bu buluntulardan en önemlisi MÖ. 6. Bin - MÖ. 5. Bin ilk yarısına tarihlenen kaya resimleri olup bunlar Anadolu Prehistorya arkeolojisinde son on yılların en büyük keşifleri arasında yer almaktadır. Beşparmak Dağları'ndaki  kaya resimlerinin konusu ve resim dili dünyadaki kaya resim sanatı içindeki  biricik  olma özelliğine sahiptir. Henüz daha turizme tam açılmamış, kültürü ve tabiatı yönüyle tek olma özelliği taşıyan ve bir nevi prehistorya açık hava müzesi olan Latmos'ta koruma çalışmaları devam etmektedir.