26 Şubat 2021 Cuma / 14 Recep 1442
Gece modu

Gediz'de Mucitlik Dersi

Dünyanın ilk şekil değiştiren lavabosu, katlanabilir ekran gibi birçok yeniliğe imza atan Osman Can Özcanlı, Gediz Üniversitesi’nde eğitim verdi.

İZMİR/STAR27 Aralık 2013 Cuma 07:00 - Güncelleme: 27 Aralık 2013 Cuma 10:16
Gediz Üniversitesi’nin Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Yüksek Lisans programında iş dünyasının önde gelen isimleri de eğitim veriyor, deneyimlerini paylaşıyor. Bu kez hocalık kürsüsüne, ABD’de yaptığı tasarımlarla pek çok ödüle layık görülen, Türkiye’nin Genç Yaratıcı Girişimcisi unvanının da sahibi Osman Can Özcanlı geçti.

Dünyanın ilk şekil değiştiren lavabosu, şeffaf ekmek kızartma makinası, katlanabilir ekran, renk değiştiren spor ayakkabıları gibi yeniliklerin altında imzası bulunan Özcanlı, nasıl mucit olduğunu anlattı. Motorola, Nike, General Motors, Coca Cola gibi dünya çapındaki firmalarla çalışan İzmirli genç tasarımcı, çocukluğundan bu yana keşfetmeye meraklı olduğunu belirterek şunları söyledi; “Sürekli yeniliklerin peşinden koştum. Beni farklı kılan, meraklı biri olmam ve hayallerimin peşini asla bırakmamam. Hayal ettiklerimi gerçeğe dönüştürme azmim olmasaydı, hiçbir yenilik ortada koyamazdım. Bu özelliğim sayesinde ABD’de önemli bir kariyer elde ettim. Bana göre, farklı düşünenler fark yaratır ve her zaman farklı kalır. Beni farklı kılan, hayallerimin peşini asla bırakmamam” dedi.

YENİLİKÇİ DÜŞÜNÜN
Bir süre önce ABD’den memleketi İzmir’e dönen, çalışmalarına burada devam etme kararı alan Özcanlı, Girişimcilik ve İnovasyon eğitimi gören Gediz Üniversitesi öğrencilerine girişimciliğin temelinde yenilikçi düşüncenin olduğunu belirten Özcanlı, “Aslında herkes tasarım yapabilir ve mucit olabilir. Bunun temel şartı merak ve hayal etmek, sonrasında da uygulamak. Aklınıza gelenleri, zamana ve kararsızlığa bırakmadan uygularsanız, size ait yenilikler mutlaka ortaya çıkacaktır. Keşfetme isteğiniz olduğu sürece farklı düşünüyorsunuz ve mucitlik potansiyeline sahipsiniz demektir” dedi.

ONUN YAŞAMI BAŞARIYLA DOLU
Osman Can Özcanlı, 1980 yılında Londra'da doğdu. Wisconsin Üniversitesi’nde endüstri mühendisliği eğitimi gördü. Tasarımlarıyla ABD’de kısa sürede adından söz ettirdi. Global ölçekte iş yapan firmaları yeni teknolojilerle tanıştırdı. Katlanabilir ekran tasarımı büyük ses getirdi, birçok ödüle layık görüldü. British Council ve Eczacıbaşı tarafından da Türkiye’nin Genç Yaratıcı Girişimcisi seçildi. Özcanlı, ABD’lilerin kendisine taktığı Oz ismiyle marka oluşturdu, en son çok fonksiyonlu çanta Ozpack’i tasarladı.