27 Kasım 2021 Cumartesi / 22 RebiülAhir 1443

Hacım Sultan Araştırma ve Uygulama Merkezi Açıldı

Uşak Üniversitesi Hacım Sultan Araştırma ve Uygulama Merkezi düzenlenen törenle açıldı.

İZMİR/STAR28 Mayıs 2014 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 28 Mayıs 2014 Çarşamba 10:24

Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde gerçekleşen törene Vali Vekili Nevzat Ergün, Belediye Başkan Vekili Hakan Uludağ, Rektör Vekili Prof. Dr. Alaattin Aktaş, Genel sekreter Yrd. Doç. Dr. Adil Karaman, Cem Vakfı Başkan Yardımcısı Doğan Bermek, Uşak Alevi Kültür Derneği Başkanı Fikret Sağdemir ve davetliler katıldı.

Tören öncesi Soma’da yaşamını yitiren maden işçilerimiz için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Açılış konuşması yapan Nevzat Ergün Uşak Üniversitesi’nin anlamlı bir araştırma ve uygulama merkezi açtığını söyleyerek Anadolu topraklarında yaşamış Ahi Evran, Hacı Bektaş Veli, Mevlana, Yunus Emre, değerli halk ozanları ve Türk düşüncesinde izleri olan insanları unutmamak gerektiğini belirtti.

Cem Vakfı Başkan Yardımcısı Doğan Bermek ise  Hacım Sultan gibi Anadolu erenlerinin Anadolu’da aydınlanmayı sağladığını, kardeşliği ve dostluğu insanlarımıza aktardığını ifade etti. Doğan Bermek Hacım Sultan Uygulama ve Araştırma Merkezi’nini kurulmasını sağlayan başta Rektörümüz Prof. Dr. Sait Çelik olmak üzere destek veren herkese teşekkür ederek merkezin Anadolu’nun ışık kaynaklarından biri olmasını diledi.

Üniversitemiz Öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Öntuğ’un Hacım Sultan ve Anadolu erenleri ile ilgili sunumunun ardından Hacım Sultan Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü üniversitemiz öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Salih Gülerer, Hacım Sultan’ın hayatını anlatarak “Hacım Sultan’ın, Hacı Bektaş-ı Velî ve Said Emre’nin çağdaşı olan sûfî bir şahsiyet olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Hacım Sultan Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak konuyla ilgili araştırma ve çalışmalar yaparak değerlerimizi yaşatacağız” dedi.

Konuşmalarını ardından deyiş dinletisi gerçekleşti.

Açılış töreninin ardından Belediye Başkan Vekili Hakan Uludağ Cem Vakfı Başkan Yardımcısı Doğan Bermek’e, Rektör Vekili Prof. Dr. Alaattin Aktaş ise Doç. Dr. Murat Öntuğ’a ve Hacım Sultan Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Salih Gülerer’e üniversitemiz adına plaket verdi