01 Mart 2021 Pazartesi / 17 Recep 1442
Gece modu

Makedonya Göçmenlerinin Geleneksel Yemekleri ile İftar

İzmir Makedonya Göçmenlerini Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği’nin bu yıl 5. sini düzenlediği sokak iftarında 2 bin kişi buluştu.

İZMİR/STAR23 Temmuz 2014 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 23 Temmuz 2014 Çarşamba 12:36

İzmir Makedonya Göçmenleri Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şenay: ‘’İftar yemeklerimizde hem düğün, sünnet, mevlitlerde yaptığımız geleneksel yemeklerimizi gelecek kuşaklara aktarıyoruz, hem de kent yöneticilerini mahalle halkıyla buluşturuyoruz’’

İzmir Makedonya  Göçmenlerini Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği’nin bu yıl 5.. sini düzenlediği sokak iftarında 2 bin kişi Makedonya göçmenlerinin geleneksel yemekleri ile iftar yaptı.

Derneğin Altındağ’daki dernek merkezinin önünde düzenlenen iftar yemeğine Bornova Kaymakamı Kadri Canan, Bornova Belediye Başkan Yardımcısı Muhammet Yıldız, dernek başkanları, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlar temsilcileri de katıldı.

Kaymakam Kadri Canan,  Balkanlardan göç edenlerin çok çalışkan insanlar olduğunu, iftar gibi çok sayıda etkinlikte kendileriyle birlikte olmaya çalıştıklarını söyledi.

Dernek Başkanı Medat Şenay ise bu yıl 5. sini düzenledikleri iftar yemeklerinde her yıl katılımcı sayısını arttırdıklarını söyledi.  Bu yıl katılımın en üst düzeye ulaştığını belirten Şenay, şunları söyledi:

‘’ Ramazan ayının sevgi, dostluk ve kardeşlik havasına katkı sağlamak amacıyla düzenlediğimiz iftar yemeğimizde yaklaşık 2 bin kişiyi ağırladık. Bornova Belediyemiz altyapı desteği sağladı. Önceki dönem belediye başkanımız Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ın desteğiyle başladığımız iftar yemekleri her yıl büyüdü. Başkan Sındır bugün olduğu gibi bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı. İftar yemeklerimizde hem düğün, sünnet, mevlitlerde yaptığımız geleneksel yemeklerimizi  gelecek kuşaklara aktarıyoruz, hem de kent yöneticilerini mahalle halkıyla buluşturuyoruz. ‘’

Medat Şenay, Makedonya'dan göç edenler ve onların ailelerine yönelik dernek faaliyetlerinin aralıksız sürdüğünü, özellikle Makedonya’dan gelen öğretmenin verdiği Makedonca dil kursunun büyük ilgi gördüğünü sözlerine ekledi.