03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

Mobil projeye TÜBİTAK’tan destek çıktı

Projede film kaplama uygulamasında görülen problemlerin çözümü ve uygulamaların çiftçilere daha çok benimsetilmesi açısından mobil bir tohum kaplama aracı tasarlanacak.

24 Eylül 2017 Pazar 07:00 - Güncelleme: 24 Eylül 2017 Pazar 07:00

Güneş enerjisiyle çalışacak mobil tohum kaplama aracı ile çiftçiye ekstra bir işçilik çıkarmadan, ekim yapılacak arazide ya da üretim yerine yakın olan yerleşim yerlerinde ekim zamanına yakın bir zamanda kaplamalar gerçekleştirilerek çiftçilerin kaplı tohumlarla ekim yapmalarına olanak sağlanacak. 

Kaplama sonrası ekim sayesinde; bitkilerde hızlı bir vejetasyon dönemi ve güçlü köklenme sağlanarak üretimi yapılacak olan buğday, mısır, pamuk gibi ürünlerden dekardan daha fazla verim alma ve erken hasat gibi yararları olacak. Aynı zamanda kök mantar hastalığı ve zararlılardan korunma için de alternatif durumuna gelecek.Teknokent içerisinde, yürütücüsü tarafından ana faaliyet alanları Tarım, Gıda ve Makine olan ve Genel Müdürlüğü’nü üstlendiği Şirket kuruldu. Şirket, akademik çalışmaların uygulama alanına yayılmasını temel hedef olarak belirledi.