08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

Otobüs Yolculukları Artık Daha Rahat Olacak

Geçtiğimiz günlerde 20 yeni otobüsü Denizli halkının hizmetine sunan Denizli Belediyesi, şimdi de farklı hatlarda yaşanan yoğunluğu azaltmak amacıyla rotasyon uygulamasına geçmeye hazırlanıyor. Denizli Belediyesi yolcu sayısının en yoğun olduğu saatlerde yoğunluk yaşanan farklı hatlarda da 18 metrelik yeni otobüsleri çalıştırılmayı planlıyor.

İZMİR/STAR26 Aralık 2013 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 26 Aralık 2013 Perşembe 17:14
2004 yılından bu yana klasik ve sosyal belediyecilik alanında birbirinden başarılı çalışmalara imza atan ve Denizli'yi pek çok 'ilk'le tanıştıran Denizli Belediyesi, ulaşım alanında da örnek uygulamaları bir bir hayata geçiriyor. Denizli halkının yüksek standartlarda ulaşım imkanına kavuşması amacıyla geçtiğimiz ay toplu taşımacılığı yeniden üstlenen Denizli Belediyesi, bu alanda ilk olarak 20 adet sıfır kilometre otobüsü Denizlililerin hizmetine sundu. Hizmete giren yeni otobüslerle 20, 20/1 ve 34 gibi yoğun hatlarda ciddi bir rahatlama sağlanırken, yolcu sayısının en yoğun olduğu saatlerde yoğunluk yaşanan farklı hatlarda da 18 metrelik yeni otobüslerin çalıştırılması planlanıyor.

Denizli Belediyesi Otobüs İşletmesi Planlama ve Koordinasyon Birimi tarafından sürdürülen çalışma kapsamında, 1 (Aktepe), 5 (Eskihisar), 7 (Korucuk), 8 (Karşıyaka), 9 (Gümüşçay), 14 (Yeni Yol), 18 (1200 Evler) ve 19 (Eski Yol) gibi hatlarda bu otobüslerin kullanılıp kullanılmayacağına yönelik uygulamalı test yapıldı. Uzmanlar tarafından söz konusu güzergahlar üzerinde 18 metre uzunluğundaki otobüslerle yapılan test sürüşünde sokakların genişliği, dönüş noktalarının uygunluğu, seyrüsefer süresinin yeterliliği ve durakların uygunluğu gibi hususlar raporlandı. Bu raporlarda ortaya çıkan sonuçlara göre, sorunlu bölgelerde kısmi güzergah değişiklikleri yapılarak ve durak noktaları yeniden belirlenerek yoğun saatlerde yeni otobüslerin farklı güzergahlarda da çalışması sağlanacak. Bu çalışmalara rağmen yeni otobüslerin çalışmasının uygun olmadığı güzergahlardaki yoğunluk ise yoğun saatlerde sabit çift araç uygulaması ile karşılanacak. Teorik çalışmaların tamamlanmasının ardından, önümüzdeki günlerde rotasyon uygulamasına başlanacak.

BAŞKAN ZOLAN: "HEMŞEHRİLERİMİZİN MUTLULUĞU HER ŞEYDEN ÖNEMLİ"
Denizli'yi altyapıdan üst yapıya, yeşil alandan kültürel tesislere kadar pek çok alanda dünya standartlarına taşıdıklarını ifade eden Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, ulaşım alanında da dünya standartlarında uygulamaları hayata geçirmek için kolları sıvadıklarını söyledi. "Hemşehrilerimizin mutluluğu her şeyden önemli" diyen Başkan Zolan, şunları söyledi: 2004 yılında vatandaşlarımızın daha modern ve rahat koşullarda seyahat etmeleri amacıyla toplu taşımayı özelleştirmiştik. Ancak hızla büyüyen ve gelişen Denizlimiz'in büyükşehir olmasıyla birlikte artan yolcu talebine cevap verebilmek amacıyla geçtiğimiz ay toplu taşımayı yeniden üstlendik. Bu süreçte ilk olarak 18 metrelik yeni 20 otobüsü hemşehrilerimizin kullanımına sunarken, yolculardan gelen talepler doğrultusunda rotasyon uygulamasını hayata geçirmek için çalışmalara başladık. Çalışmaların ilk etabının tamamlanmasıyla birlikte, birçok hattımızda yaşanan yoğunluk sona erecek. Belediye otobüslerimizle ilgili olarak vatandaşlarımızdan gelen her türlü talep, şikayet ve öneriyi titizlikle değerlendirerek çalışmalarımıza yön veriyoruz. Hedefimiz, Denizlimizi toplu taşıma alanında da dünya standartlarına taşımak. Bunun için de yeni uygulamaları hayata geçirmek adına gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz" dedi.