01 Mart 2021 Pazartesi / 17 Recep 1442
Gece modu

Turizmcinin Umudu Bayram

Turizmciler tüm umudunu Ramazan Bayramı’na bağladı. Kuşadası’ndaki turizmciler, Ramazan ayının başlamasıyla birlikte otellerdeki doluluk oranlarında yaşanan düşüşün, Ramazan Bayramı ile birlikte yeniden tırmanışa geçeceğine inanıyor.

İZMİR/STAR25 Temmuz 2014 Cuma 07:00 - Güncelleme: 25 Temmuz 2014 Cuma 14:34

Kuşadası Ticaret Odası(KUTO) Başkanı Serdar Akdoğan, Ramazan ayının başlamasıyla birlikte iç turizm piyasasında büyük bir düşüş yaşandığını ama aynı sıkıntının dış turizm için geçerli olmadığını söyledi. Ramazan ayının yaz sezonuna denk gelmesi nedeniyle yaşanan bu sürece tüm turizm sektörünün alışması ve kabullenmesini gerektiğini kaydeden Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, “ Ramazan ile birlikte otellerin doluluk oranlarında yaşanan düşüşü normal kabul etmek ve alternatif çözümler üretmek gerekiyor. Ramazan ayının bitmesi ve bayram ile birlikte doluluk oranlarında yaşanan düşüş ortadan kalkar. Şu anda bayram nedeniyle büyük bir talep patlaması var “ dedi.

Kuşadası Otelciler Derneği Başkanı(KODER) ve 5 yıldızlı Korumar Oteli’nin Genel Müdürü Tacettin Özden ise "Temmuz ayının sonuna doğru konaklamalı turistlerde artış başlıyor. Özellikle Ramazan Bayramı'yla ilçedeki otellerde doluluk oranın yüzde 98'e ulaşacak. Ekim ayı sonuna kadar da ilçemizdeki oteller yerli ve yabancı konuklarla dolu olacak." dedi. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte ilk 10 gün ciddi düşüşler yaşandığını kaydeden KODER Başkanı Tacettin Özden, “ Ramazan ayı otellere yönelik rezervasyonları ciddi şekilde etkiledi ve ilk 10 gün düşüşler yaşandı. İç pazardaki bu düşüşe rağmen dış pazarda herhangi bir sorun yok. Sadece İran pazarı sıkıntılı ama oradaki sıkıntı hep vardır. Şu anda turizm sektöründü Ramazan ayı ile yaşanan düşüşe karşı ciddi bir toparlanma var. Bayramda yüzde 98’e ulaşan bir doluluk bekliyoruz. Bu yoğunluk Ekim ayının sonuna kadar devam eder “ diye konuştu.

 

BAYRAM’DA EĞLENCE SEKTÖRÜ DE HAREKETLİ

Bu arada, bayramla birlikte eğlence sektöründe de hareket başlıyor. Kuşadası’ndaki tüm eğlence yerleri bayrama yönelik ciddi hazırlıklar yaparken, bir çok ünlü sanatçı da bayramda Kuşadası’nda olacak. Bayram hafta boyunca Kuşadası Jade Beach Club’da 28 Temmuz’da Murat Dalkılıç, 29 Temmuz’da DJ Suat Ateşdağlı, 30 Temmuz’da Fahit Ürek, 1 Ağustos Cuma Fettah Can ve 2 Ağustos Cumartesi ise Milk and Sugar sahne alacak.