21 Ekim 2021 Perşembe / 15 RebiülEvvel 1443

AÖL kayıt yenileme 3. dönem 2021: AÖL 3. dönem kayıt yenileme nasıl yapılır?

AÖL 3. dönem kayıt yenileme işlemleri devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen takvime göre AÖL 3. Dönem kayıt yenileme işlemleri Haziran ayının 18'inde sona erecek. Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler, kayıt yenileme sınav ücret olarak 50 TL ve halk eğitim merkezi okul aile birliği hesabına; 5 TL yatıracak. Peki AÖL 3. dönem kayıt yenileme nasıl yapılır? İşte AÖL kayıt yenileme 3. dönem 2021 hakkında merak edilenler...

15 Haziran 2021 Salı 10:13 - Güncelleme: 15 Haziran 2021 Salı 10:13

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri AÖL 3. dönem kayıt yenileme tarihlerini araştırıyor. AÖL kayıt yenileme 3. dönem 2021 kayıtları Haziran'ın 18'inde sona erecek. Milli Eğitim Bakanlığı, AÖL 3. dönem kayıt yenileme tarihlerini daha önce duyurmuştu. Kayıt Yenileme tarihleri, Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından belirlenen iş takvimine göre yayınlanır. Öğrenciler, sınavlara girebilmek için Kayıt Yenileyerek ders seçimi yapmak zorundadırlar. Peki AÖL 3. dönem kayıt yenileme nasıl yapılır? İşte adım adım AÖL kayıt yenileme 3. dönem 2021 işlemleri.

AÖL 3. DÖNEM KAYIT YENİLEME NASIL YAPILIR?

1. Adım: Bankaya Kayıt Yenileme Ücretini Ödeyiniz

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik numarasını beyan ederek Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının herhangi bir şubesine giderek Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, MEB Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına, 30 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir. (Not: Halk Bankası ayrıca havale ücreti talep etmektedir.)

Kayıt Yenileme bedelinin 5 TL' si ise Halk Eğitim veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecektir.

Kayıt Yenileme için Katılım Bedelinin ödendiği, sistem üzerinden görünmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kayıt yenileme işlememizin gerçekleşmesini engeller. Bunun için Katılım Bedelinizi doğru hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.

Öğrencilik durumu sistem üzerinde aktif ve donuk olanların kayıt yenileme işlemleri 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı II. Döneminden itibaren Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi Tarafından otomatik olarak yapılmaya başlanmıştır.

Kayıt yenileme işlemi otomatik olarak yapılan öğrencilerimiz Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne kitap, diploma veya resmi yazı vb. almak için müracaat ettiklerinde kendilerinden 5TL Kayıt Yenileme katılım bedeli alınacaktır. Öğrencilerimizin ikinci bir defa katılım bedeli ödememesi için bulunulan dönem adına ödenmiş olan 5TL katılım bedeli makbuzunu mutlaka saklamaları ve yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

2. Adım: Kayıt Yenileme İşlemi

Öğrencilik durumu sistem üzerinde aktif veya donuk olan öğrenciler, katılım ücretini anlaşmalı bankalara yatırdığı günün mesai saatinin bitmesini bekleyecekler.

Öğrencilik durumu sistem üzerinde silik olan öğrenciler Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek kayıt yenilme işlemlerini yaptıracaklardır.

3. Adım: Derslerinizi Seçiniz

Öğrencilik durumu Aktif hâle gelen öğrenciler, sisteme girerek sınava girecekleri dersleri seçerler.

Ders seçimindeki tüm sorumluluk öğrenciye aittir.

18 yaşından gün almamış olan Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin yılda 2 dönem, 3. Dönem sınavının ilk günü itibariyle 18 yaşından gün almış olanların ise yılda 3 dönem kayıt yenilemeleri zorunludur.

AÖL KAYIT YENİLEME 2021 NE ZAMAN SONA ERECEK?

Açık Öğretim Kurumları ilk (yeni) kayıt ve kayıt yenileme işlemleri Haziran'ın 18'i mesai bitimine kadar yapılacaktır.

MEB, illere gönderdiği yazıda AÖL ve AÖO kayıt yenileme işlemlerine değindi. Yazıda, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı 3. dönem sınavları için açık öğretim ortaokulu ve açık öğretim lisesi ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri ile açık öğretim imam hatip lisesi ve mesleki açık öğretim lisesi kayıt yenileme işlemlerinin, 18.06.2021 mesai saati bitimine kadar yapılacağına yer verildi.

AÇIK LİSE (AÖL) KAYIT YENİLEME ÜCRETİ 2021 NE KADAR?

Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler, her yıl belirlenen kayıt yenileme sınav ücretini ödemek zorundadır. 2021 yılında bir dönem için kayıt yenileme sınav ücret olarak 50 TL ve halk eğitim merkezi okul aile birliği hesabına; 5 TL olarak belirlenmiştir. (50 TL Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak. 5 TL ise Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği banka hesabına veya makbuz karşılığında teslim edilecektir.)

AÖL 3. DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN?

Açık Öğretim Lisesi 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı 3. dönem sınavlarının 03-04 Temmuz 2021 tarihlerinde yapılacağı belirtildi.

Sınavlar 03.07.2021 tarihi saat 09.30′ dan 07.07.2021 tarihi saat 23.59′a kadar online olarak yapılacak.