MEB BİLSEM sonuç ekranı: BİLSEM sınav sonuçları açıklandı!

BİLSEM sınav sonuçları açıklandı mı? sorusunun yanıtı yoğun bir şekilde araştırılıyor. MEB BİLSEM sonuç sayfası da merak ediliyor. BİLSEM bireysel mülakatları 9 Ağustos 2019 tarihinde tamamlandı ve bu tarihten itibaren gözler sonuçların açıklanacağı tarihe çevrildi. BİLSEM'de bireysel değerlendirmeye katılıp başarılı olan adaylar arasından kayıt hakkı elde edenler Bakanlığın internet sitesi üzerinden duyurulacak. BİLSEM'de bu yıl 134 bin 701 öğrenci değerlendirmeye alındı. 134 bin 701 öğrencinin heyecanla beklediği sonuçlar açıklandı. BİLSEM sınav sonuçları sorgulama ekranına haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz.

21 Ağustos 2019 Çarşamba  16:57 - Güncelleme: 21 Ağustos 2019 Çarşamba 16:57
BİLSEM sınav sonuçları açıklandı. MEB BİLSEM sonuç sayfası arama motorlarında yoğun olarak aratılıyor. Bireysel mülakatlarını 9 Ağustos'ta tamamlayan binlerce aday heyecanla sonuçların açıklanacağı tarihi bekliyorlar. BİLSEM'de bu yıl 134 bin 701 öğrenci değerlendirmeye alındı. BİLSEM''de bireysel değerlendirmeye katılıp başarılı olan adaylar arasından kayıt hakkı elde edenler Bakanlığın internet sitesi üzerinden bugün erişime açıldı.... 
 
BİLSEM SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI MI? 
BİLSEM sınav sonuçları açıklandı. MEB tarafından yayımlanan duyuru neticesinde, BİLSEM bireysel değerlendirme sonuçlarının 21 Ağustos 2019 tarihinde açıklanacağı bildirilmişti. Sonuçlar bugün saat 16:15'te erişime açıldı.
 

MEB BİLSEM SONUÇ SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

MEB'İN BİLSEM AÇIKLAMASI
 
Genel zihinsel yetenek alanında 130 puan ve üzeri alan öğrencilerimiz bilim ve sanat merkezlerimize kayıt hakkı kazanmıştır.
 
Resim yetenek alanında 90 ve üzeri puan alan öğrencilerimiz bilim ve sanat merkezlerimize kayıt hakkı kazanmıştır.
 
Müzik yetenek alanında 70 ve üzeri puan alan öğrencilerimiz bilim ve sanat merkezlerimize kayıt hakkı kazanmıştır.
 
2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren bilim ve sanat merkezlerinde eğitim görmeye hak kazanan öğrenicilerimizin 26 Ağustos-13 Eylül 2019 tarihine kadar kayıt yaptırmaları gerekmektedir.
 
BİLSEM MÜLAKATLARINA BU YIL KAÇ KİŞİ GİRDİ?
BİLSEM'de bu yıl 134 bin 701 öğrenci değerlendirmeye alındı. Bakanlığın verilerine göre, bu yıl grup tarama sürecinin ardından yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınan öğrenci sayısında 3 katın üzerinde artış yaşandı. 
 
BİLSEM KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?
Bilim ve sanat merkezlerine yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin 19 Ağustos-6 Eylül 2019 tarihleri arasında bilim ve sanat merkezine kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.
 

 
 
SONUÇLARA İTİRAZ BAŞVURULARI NE ZAMAN ALINACAK?
Bireysel değerlendirme sonuçlarına itiraz başvuruları 22-26 Temmuz 2019 tarihleri arasında alınacak.
 
BİLSEM NEDİR?
Bilim ve sanat merkezleri; örgün eğitim kurumlarına devam eden ve genel zihinsel yetenek, görsel sanatlar veya müzik yetenek alanlarında özel yetenekli olarak tanılanan öğrencilere, yeteneklerini geliştirerek kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla destek eğitim vermek üzere açılan özel eğitim kurumlarıdır.
 
Özel yetenekli öğrencilere kendi potansiyellerini anlamaları, kendilerine ve topluma katkıda bulunabilmeleri için okullarda verilen eğitimi zenginleştiren ve farklılaştıran bir eğitim programı sunan bilim ve sanat merkezleri, 81 ilde 135 merkezde hizmet vermektedir.
 

 
BİREYSEL DEĞERLENDİRME NASIL YAPILIR?
Bireysel zeka testi sonuçlarına göre Bilim ve Sanat Merkezine kayıt hakkı kazanılır. Bu testte başarı gösteren adaylar genel zihinsel yetenek alanında kayıt hakkı kazanır. Rehberlik ve Araştırma Merkezleri koordinesinde resim ve/veya müzik alanlarında yetenek sınavı açılır. Yetenek sınavında komisyonca belirlenen puanı alan öğrenciler de resim ve/veya müzik yetenek alanı öğrencisi olarak Bilim ve Sanat Merkezine kayıt edilir.
 
BİLSEM'DE ÖĞRENCİLERE NASIL BİR EĞİTİM VERİLİR?
Kayıtları yapılan öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyi ölçüldükten sonra Bilim ve Sanat Merkezlerinde;
 
a) Uyum (Oryantasyon),b) Destek Eğitimi; 1) İletişim Becerileri, 2) Grupla Çalışma Teknikleri, 3) Öğrenme Yöntemleri, 4) Problem Çözme Teknikleri, 5) Bilimsel Araştırma Teknikleri, 6) Yabancı Dil, 7) Bilgisayar, 8) Sosyal Etkinlikler, c) Bireysel Yetenekleri Fark Ettirme, ç) Özel Yetenekleri Geliştirme, d) Proje Üretimi/Yönetimi alanlarında düzenlenmiş eğitim programlarına alınırlar.
 

İki ülkeden geldi, 27 yıldır böylesi görülmedi: Hindistan'da çekirge istilası