06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

MEB E-okul VBS giriş şifresi nereden alınır?

2017 2018 eğitim öğretim yılı başlamasıyla birlikte öğrenci ve velilerin merak etiği 'E-okul öğrenci giriş nasıl yapılır? E-okul VBS şifreleri nereden alınır? MEB mobil bilgi servisi 8383 nasıl aktif edilir?' soruların yanıtlarını bu haberimizde derledik. E-okul Veli Bilgilendirme Sistemi öğrencilerin kullandığı oldukça önemli bir eğitim bilgilendirme sistemidir. Öğrencinin okula ilişkin neredeyse tüm bilgilerini içeren e okul sistemi, velilerin sık sık okulu ziyaret etmek zorunda kalmadan öğrenciyi takip edebilmelerini sağlıyor. Özellikle, e-okul veli bilgilendirme sistemi (VBS) hakkında bilmeniz gereken çok önemli konular var. E-okul Veli Bilgilendirme- Yönetim Bilgi Sistemi sadece öğrenciler değil aynı zamanda veliler ve okul yönetimindeki yetkili kişiler de sıkça kullanmakta ve bilgi aktarımında yardımcı olmaktadır. E-okul Sistemine erişim için ihtiyacınız olan bilgiler ise öğrencinin sadece T.C kimlik numarası ve okul numarasıdır. E okul ile ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde.

29 Eylül 2017 Cuma 16:35 - Güncelleme: 29 Eylül 2017 Cuma 16:35

E Okul kayıtları ve şifreleri nasıl alınıyor? E okul girişi ile öğrenci notlarını nasıl takip edebilirim?  soruların yanıtları haberimizde. Eğitim sisteminde yapılan birçok değişiklik eğitim alanında yer alan birçok kişinin yaşamının kolaylaştırması adına yapılan ve bu doğrultuda olan yeniliklerdendir. Bu yenilikler ise genelde müfredatlarda fark edilmektedir. Ancak artık teknolojinin artık her alanda sıkça kullanılmaya başlanması eğitim alanında ki bu yeniliklerin de daha hızlı gelişmesini sağlamıştır. İnternet artık her ve her iş yerine ve hatta artık her cebe bile girmektedir. İnternet kullanımı bu kadar yaygınlaşmışken beklentiler de git gide artmakta ve verilen hizmetlerde bu anlamda kendini sürekli yenilemeleri gerekmektedir. Günlük işlerimiz sebebi ile bazı resmi işlemlerimizi günüde gerçekleştirmekte gecikebilmekteyiz. Ve hatta bazı işlerimiz de bu sebepten aksamaktadır. Hal böyle iken ve internet artık her alanda kullanılmaya başlamışken bu sıkıntıların devam etmesi de gereksizdir. Bu nedenden dolayı devletin bazı resmi birimleri verecekleri hizmetleri vatandaşlarına online olarak sunarak onların zaman kaybı yaşamasını engellemiştir. Eğitim alanı da bu zaman kaybı yaşadığımız önemli bir alandır.Veliler öğrencisi hakkında her zaman bilgi edinmekte sıkıntı çekebilir. Ve her zaman velisi bulunduğu öğrencinin eğitim gördüğü okula gidemeyebilirler. Bu sebeple de öğrencisi hakkında yeterli bilgiye sahip olamamaktadır. Ancak MEB bu sıkıntıyı ortadan kaldırarak öğrencilerin velilerin ve öğretmenlerin sıkça kullandığı ve ihtiyaç duyduğu bir sistem geliştirmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca düzenlenen ve gün geçtikçe de geliştirilen E-okul Veli Bilgilendirme- Yönetim Bilgi Sistemi öğrencilerin ve velilerin sıkça günlük hayatta kullandığı online hizmetlerden birdir. E-okul Veli Bilgilendirme- Yönetim Bilgi Sistemi öğrencinin ilk okuldan lise mezuniyetine kadar olan tüm not bilgilerini kayıt altında tutmakta ve geliştirilen teknoloji ile beraber bunları sizler ile paylaşmaktadır. E-okul Veli Bilgilendirme- Yönetim Bilgi Sistemi sadece bir not bilgi sistemi de değildir. Aynı zamanda öğrenciye ait tüm önemli bilgileri kayda geçen tüm bilgileri sizler ile paylaşmak üzere kayıt altında tutar ve arşivler. Velisi bulunduğunuz öğrenciye ait devamsızlık bilgileri görmek ve incelemek isterseniz de E-okul Veli Bilgilendirme- Yönetim Bilgi Sistemi sizlere oldukça yardımcı olacaktır. E-okul Veli Bilgilendirme- Yönetim Bilgi Sistemi öğrencinin not bilgilerine ulaşabileceğiniz gibi devamsızlık bilgilerini de detaylı bir şekilde inceleyebileceğiniz bir hizmettir. Bu sistemi kullanmak için ise ayrıca bir şifreye ihtiyacınız da yoktur.

İnternet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan ya da akıllı cep telefonundan tarayıcınıza erişin. Bu erişimi sağladıktan sonra da resmi E-okul Veli Bilgilendirme- Yönetim Bilgi Sisteminin web sayfasına ulaşın. Ardından açılacak olan sayfada sizlerden bazı bilgilerinizi yani öğrencinin bazı bilgilerini isteyecektir. Bu bilgiler ise öğrencinin T.C kimlik numarası ve E-okul Veli Bilgilendirme- Yönetim Bilgi Sistemi şifresidir. Bu bilgileri uygun boşluklara eksiksiz bir şekilde yazdıktan sonra giriş butonuna basın ve sisteme erişimi sağlayın.E-okul Nedir?

Mobil veya masaüstü erişim imkanı veren, internetin olduğu her cihazda kullanıma müsait olan bir tür okul yönetim bilgi sistemidir.

 E-OKUL ÖĞRENCİ GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

Öğrenci girişi yapmak oldukça basit bir işlemdir. E-okul öğrenci giriş sayfası sizden öğrencinin okul numarasını, TC kimlik numarasını ve ekranda görüntülenen güvenlik kodunu istemektedir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde doldurmanız gereken alanlar işaretlenmiştir. E-okul MEB kayıt işlemi, okul tarafından yapılmaktadır. Herhangi bir üyelik oluşturmanıza, bir yerlerden şifre ve benzeri bilgi almanıza gerek yoktur.E OKUL NOT BİLGİSİ HANGİ SAYFADA?

Öğrenci TC kimlik numarası ve okul öğrenci numarası alanlarını doldurup e-okul’a giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekran sizi karşılıyor. Sol tarafta Veli İşlemleri menüsünde Öğrenci Bilgileri sekmesine tıklayın. Aşağıya doğru açılan menüde Not Bilgisi seçeneğine tıklayın. Hepsi bu kadar! Artık öğrencinin notlarını görüntüleyebilir ve takip edebilirsiniz.
Örnek ekran görüntüsünde görmüş olduğunuz gibi aynı menüden öğrencinin;

    Devamsızlık Bilgisi
    Haftalık Ders Programı
    Sınav Tarihleri
    Aldığı Belgeler
    Okuduğu Kitaplar
    Davranış Notları
    Yıl Sonu Notları
    Diploma Puanı
    Nakil Durumu
    Şube Yazılı Ortalamaları
    Pansiyon Zaman Çizelgesi
    Pansiyon Yemek Menüsü
    Pansiyon Devamsızlık Bilgileri
    Pansiyon İzin Bilgileri
    Sınav Bilgileri

Ve duyurular hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu menüde “Öğrenci Sınıfları” bölümünden geçmiş dönemlere ait bilgilerin sorgulanabilmesi de mümkün.

MEB Mobil Bilgi Servisi (8383) Nasıl Aktif Edilir?

Çocuğunuzun devamsızlık, sınav tarihleri, sınav, karne, diploma notlarının ve e-Okul'da yayınlanan diğer bilgilerinin SMS yoluyla size ulaşmasını istiyorsanız yapmanız gereken işlem çok basit. E-okul veli bilgilendirme sistemi (VBS)’ne giriş yaptıktan sonra:

Sol taraftaki “Veli İşlemleri” menüsünde > Duyurular sekmesine tıklayın. Aşağıdaki gibi örnek bir sayfa açılacak. İlgili boşlukları doldurup “Başvur” butonuna basmanız yeterli.