23 Ocak 2021 Cumartesi / 9 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

İlahiyat mezunlarına öğretmenlik müjdesi

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Danıştay’ın, ilahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen olmasını engelleyen kararını eleştirerek “Bununla ilgili bir yasal düzenleme yapacağız ve bu haksızlığı ortadan kaldıracağız” dedi.

26 Kasım 2017 Pazar 07:00 - Güncelleme: 26 Kasım 2017 Pazar 07:00

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Danıştayın ilahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen olarak atanabilmesini sağlayan işlemin yürütmesini durdurması kararına ilişkin, “İlahiyat mezunlarının öğretmenlik haklarının ellerinden alınmasına izin vermeyiz” dedi. Bozdağ, Konya’da idare mahkemesinin ‘Din eğitimi dersine insanlar mecbur edilemez’ kararı verdiğini belirterek “Mahkemenin hakimleri belli ki; din eğitimiyle din öğretimi arasındaki farkı bilmiyor. Türkiye’de ilk ve ortaöğretim kurumlarında verilen derslerin hiçbiri din eğitimi değildir. Bu karar kabul edilemez” diye konuştu.Bozdağ, Danıştayın, ilahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen olmasını engelleyen bir karar verdiğini anımsatarak, şunları kaydetti: “Mahkemenin işi mi bu? Kimin öğretmen olacağına Danıştay karar veremez.  Maalesef Danıştay yerindelik denetimi yapmış, yetkisini aşmıştır. Kimlerin nerede öğretmen olacağının kararını Milli Eğitim Bakanlığı verir. İlahiyat mezunlarının öğretmenlik haklarının ellerinden alınmasına izin vermeyiz.Başbakanımızla, Cumhurbaşkanımızla bu konu istişare edilmiştir. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili bir yasal düzenleme yapacağız ve bu haksızlığı ortadan kaldıracağız.”

Camilere saldıranlar Allah’ın düşmanları

Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Mısır’da ve Türkiye’deki camilerde kendilerini patlatanların, Allah’ın, İslam’ın, dinin, Kur’an’ın, peygamberin ve insanlığın düşmanı olduğunu söyledi. Bozdağ, “Türkiye bu olay vesileyle Mısır halkının, Mısır devletinin yanındadır” dedi.  

Hicri takvime göreBozdağ, Diyanet’in aldığı yeni bir kararla, Peygamber Efendimiz’in alemleri şereflendirdiği günün içinde yer aldığı hafta, ‘Mevlid-i Nebi Haftası’ adıyla Miladi Takvime göre değil, Hicri Takvime göre kutlanacağını söyledi. Bozdağ, ilgili yönetmeliğin önümüzdeki hafta yayınlanacağı kaydetti.