12 Nisan 2021 Pazartesi / 1 Ramazan 1442
Gece modu

MEB LGS kılavuzu: LGS sınav başvurusu nasıl yapılır?

LGS başvuruları bugün itibariyle başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), LGS kılavuzunu yayımladı. Liselere Geçiş Sistemi Sınavında soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Peki LGS sınav başvurusu nasıl yapılır? İşte 2021 eğitim öğretim yılı sonunda sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav başvuru bilgileri ve MEB LGS kılavuzu.

06 Nisan 2021 Salı 12:00 - Güncelleme: 06 Nisan 2021 Salı 12:00

LGS sınav başvuruları başladı. 2021 MEB LGS kılavuzu da yayımlandı. Liselere Geçiş Sistemi kapsamında Haziran ayında uygulanacak olan merkezi sınavın başvuruları, Nisan ayının 5-14 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sınav ücreti, başvuru şartları ve sınav süresi hakkında tüm bilgiler MEB LGS kılavuzunda yer alıyor. Peki LGS sınav başvurusu nasıl yapılır? İşte 2021 MEB LGS kılavuzu.

LGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

LGS kapsamında uygulanacak sınav, 06.06.2021 tarihinde gerçekleştirilecek. LGS sınav başvuruları, 5-14 Nisan 2021 tarihleri arasında Bakanlık tarafından merkezi olarak gerçekleştirilecek.

LGS için Otomatik başvuru işlemi, yurtiçinde eğitim alan tüm 8. sınıf öğrencileri için gerçekleştirilecek.

Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise başvurularını yayımlanan kılavuzda bulunan formu doldurarak yapacak. Böylece öğrencilerin ve velilerin sınav başvurusu için fiziki bir başvuru yapmasına gerek kalmayacak.

Başvurusu Bakanlık tarafından otomatik gerçekleştirilen öğrencilerin sınava katılma zorunluluğu bulunmayacak.

MEB LGS KILAVUZU YAYIMLANDI!

MEB, LGS kapsamındaki merkezi sınavın başvuru ve uygulama kılavuzunu "www.meb.gov.tr"den yayımladı.

Kılavuzda listesi ve kontenjanları verilen merkezi sınavla öğrenci alacak fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçmek amacıyla yapılacak merkezi sınavla ilgili usul ve esaslara yer verildi. İşte MEB LGS kılavuzu..

LGS KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

SINAVA GİRİŞ BELGESİ MAYIS'IN SONUNDA YAYIMLANACAK

Sınava katılmak isteyen öğrenciler herhangi bir başvuru işlemine gerek duymadan sınava katılabilecek. Öğrencilerin, fotoğraflı sınav giriş belgesi 27.05.2021 tarihinden itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacak.

Okul müdürlükleri bu tarihten itibaren öğrencilerinin sınav giriş belgelerini alacak ve mühürleyerek öğrencilere teslim edecek.

SINAVDA DEĞİŞİKLİK YOK

LGS merkezi sınavında oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Geçen yıl olduğu gibi 2021 yılında da sınav uygulaması iki oturum halinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere hepsi çoktan seçmeli türünde toplam 90 soru sorulacak. Birinci oturum 09.30'da, ikinci oturum ise 11.30'da başlayacak.

Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süreleri olacak.

Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunacak. Sınav sonuçları, 30 Haziran 2021'de 'www.meb.gov.tr' internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

174 BİN 160 ÖĞRENCİ YERLEŞTİRİLECEK

Açıklanan LGS kılavuzunun ekinde merkezi sınavla öğrenci alacak Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumları da yer aldı. Açıklanan listeye göre Türkiye genelinde 2 bin 60 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek. Bu kapsamda, sınavla öğrenci alan okullara toplam 174 bin 160 öğrenci yerleştirilecek. Anadolu liselerine 56 bin 396, fen liselerine 36 bin 980, sosyal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 712, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 930 kontenjan ayrıldı.