06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

Okul kayıtları artık E-Okul'dan

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sistemini baştan aşağı yeniledi. Bu yeniliklerden biri de okul kayıtlarının artık E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'nden yapılacak olması.

27 Temmuz 2014 Pazar 07:00 - Güncelleme: 27 Temmuz 2014 Pazar 13:36
Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi ve ilköğretim kurumları yönetmeliğini tamamladı. Buna göre ilköğretimde sınıfta kalma ve okuldan ilişik kesilme kalktı. Performans ödevi yerine, öğrenci okulda yapılacak ders etkinliklerine katılacak.
 
Hbaertürk'ten Lütfü Erdoğan'ın haberine göre; Mİilli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları yönetmeliğini tamamladı. Yönetmelikle, velilerde kafa karışıklığı doğuran sınıfta kalma konusu netleştirildi. Buna göre ilköğretimde öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmayacak. Yeni düzenlemeler şöyle:
 
 ATATÜRK ANLATILACAK: Okul koridorları ve uygun alanlarda, Atatürk’ün eğitim ve diğer konularla ilgili görüşlerinin olduğu levhalar bulunacak. Talim ve Terbiye Kurulu’nca önerilmiş Türk büyüklerine ait resimler, Türk tarih ve kültürüne ait levhalar, eğitici ve sanat değeri olan resimler, saat, takvim ve okul gazetesi yer alacak.
 
SINIF TEKRARI: İlkokulda sınıf tekrarı olmayacak. Yeterlik düzeyine ulaşamamış öğrencilere, velinin yazılı talebi üzerine, okul müdürü ve sınıf öğretmeninin kararıyla bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilecek.
 
PERFORMANS ÖDEVİ: Performans ödevi kaldırılarak öğrencilerin sınıf veya okul içinde yapacakları “ders etkinliklerine katılımları” ile değerlendirilmelerine imkân sağlandı.
 
DEVAMSIZLIK: Özürsüz olarak aralıksız 10 gün devam etmeyen çocuğun velisi, yazı ile uyarılacak. Buna rağmen özürsüz 30 gün devam etmeyen ve devam ettiği halde üst üste (özel okullar için) iki aylık ücreti yatırılmayan çocukların kaydı silinecek.  
 
ÖĞLE ARASI 90 DAKİKA
 
Yönetmelikle, normal öğretim yapılan ilköğretim okullarında yemek ve dinlenme için verilen 40-60 dakika olarak uygulanan öğle arası en az 40, en çok 90 dakika olarak belirlendi. ¦ İKİLİ EĞİTİM: Okul öncesi eğitim kurumlarında günde 50’şer dakikalık aralıksız 6 etkinlik saati süresince ikili eğitim yapılacak. Çocuk sayısının 10’dan az, 20’den fazla olmaması esas olacak. Çocuk sayısı fazla olduğu takdirde ikinci grup oluşturulacak.
 
KAYITLAR E-OKUL’DAN: Kayıtlar, haziran ayının üçüncü haftasının ilk işgününde başlayacak. Kayıt işlemi, ulusal adres veri tabanındaki adres bilgileri esas alınarak, e-okul sistemi üzerinden yapılacak. Herhangi bir belge talep edilmeyecek.
 
36-66 AY: Anaokuluna 36 ayını tamamlayan ve 66 ayını doldurmayan çocukların kaydı yapılacak. Ana sınıflarına 48 ayını dolduran ve 66 ayını doldurmayan çocuklar kaydedilecek. Okuldan ilişki kesilmeyecek Mecburi ilköğretim çağı dışına çıkmadıkça, öğrencinin okulla ilişiğikesilmeyecek. Öğrenci veya velisinin istemesi halinde okula devameden, mecburi ilköğretimi tamamlayan veya ilköğretim çağı dışına çıktığı için öğrenimini tamamlayamayan öğrenciye, durumunu gösterir öğrenim belgesi düzenlenecek.
 
OTOBÜS SINIFLAR: Kenar bölge ve kırsal kesimdeki ekonomik durumu yetersiz ailelerin çocuklarının okul öncesi eğitimden yararlandırılması amacıyla gezici otobüs içerisinde ücretsiz okul öncesi eğitim hizmeti veren gezici sınıflar açılabilecek.
 
 DESTEK EĞİTİM ODASI: Kaynaştırma uygulamaları yoluyla eğitimlerine devam eden çocuklar ile üstün yetenekli çocuklara ihtiyaç duydukları alanlarda destek eğitim hizmetleri verilmesi için okullarda destek eğitim odaları kurulacak. Yaz aylarında eğitim OKUL öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve geliştirmek, çalışan anne ve babanın taleplerini karşılamak için belirtilen sayıda her yaş grubundan başvurunun olması halinde, okul müdürlüğünce Okul Öncesi Eğitim Programı doğrultusunda , çocuklar için önem ve öncelik arz eden konuları kapsayan ve valiliklerce onaylanacak program çerçevesinde iki ayı geçmemek üzere yaz aylarında da eğitim yapılacak. Bu eğitimde , okul öncesi eğitimden yararlanamayan ve gelecek yıl ilkokula başlayacak çocuklara öncelik tanınacak.