07 Temmuz 2020 Salı / 16 Zilkade 1441
Gece modu

Telafi eğitimi ne zaman başlıyor? MEB açıkladı! İşte telafi eğitiminin başlayacağı tarih!

Telafi eğitiminin başlayacağı tarih belli oldu. Türkiye'de koronavirüs sebebiyle okulların bu sene içerisinde bir daha açılmamasına karar verildi. Öğrenciler, mart ayının ortasından beri eğitimlerini uzaktan online olarak yapıyor. Telafi eğitimi ne zaman başlıyor? sorusu bir süredir öğretmen ve velilerin gündemindeydi. Özel okullarda ve devlet okullarında telafi eğitiminin başlayacağı tarih son belli oldu. Konu ile ilgili açıklama MEB'den geldi. İşte son dakika devlet okullarında ve özel okullarda telafi eğitiminin başlayacağı tarih!

04 Haziran 2020 Perşembe  13:57 - Güncelleme: 04 Haziran 2020 Perşembe 13:57

Telafi eğitimlerinin başlayacağı tarih belli oldu. Türkiye'de koronavirüsün en çok etkilediği konulardan biri de eğitim oldu. Mart ayında okullar kapanmış ve eğitim EBA TV üzerinden yapılmaya başlanmıştı. Koronavirüs salgını nedeniyle bir süredir ilkokul, ortaokul ve lise eğitimleri EBA TV üzerinden uzaktan yapılıyor. Peki telafi eğitimi ne zaman başlıyor? Eğitimde aksaklık yaşanmaması adına yapılacak olan telafi eğitiminin tarihi belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel okullarda ve devlet okullarında telafi eğitiminin başlayacağı tarihleri son dakika duyurusuyla açıkladı. İşte telafi eğitiminin başlayacağı tarihler...

ÖZEL OKULLARDA YÜZ YÜZE TELAFİ EĞİTİMİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, özel okulların 19 Haziran’a kadar uzaktan eğitime devam edeceğini, 15 Ağustos’tan sonra 3 haftadan az olmamak kaydıyla yüz yüze telafi eğitimi yapacağını duyurdu.

ÖZEL OKULLARDA TELAFİ EĞİTİMİ NE ZAMAN?

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, özel okulların 19 Haziran'a kadar uzaktan eğitime devam edeceğini, 15 Ağustos'tan sonra 3 haftadan az olmamak kaydıyla yüz yüze telafi eğitimi yapabileceğini duyurdu. Özel öğretim kursları da velilerin istemesi halinde gerekli önlemleri alarak 1 Haziran'dan itibaren, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ise eğitimlere 15 Haziran'dan itibaren başlayabilecek.

DEVLET OKULLARINDA TELAFİ EĞİTİMİ NE ZAMAN?

MEB'den yapılan açıklamada, "Resmi eğitim ve öğretim kurumları için yüz yüze telafi, tamamlama ve uyum eğitimi 31 Ağustos Pazartesi başlayacak ve üç hafta sürecek." denildi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Destekleme ve yetiştirme kursları ile telafi eğitimlerimize yıl içerisinde devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda 16 Mart - 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında eğitime ara verilen, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyette bulunan özel okullarda, eğitimlere uzaktan eğitim yoluyla devam edildiği anımsattı.

Resmi okullar tarafından EBA ve EBA TV üzerinden uzaktan eğitim yapıldığı sırada özel okulların da eş zamanlı olarak kendi imkan ve öğretmenleriyle uzaktan eğitim verdiğinin altını çizen Yıldız, şu bilgileri paylaştı: "Özel okullar, verdiği uzaktan eğitimden öğrencilerinin ne kadar faydalandıklarının ölçümünü yaparak konu tekrarı veya yüz yüze eğitim alınmasına ihtiyaç duyulan alanlarda telafi eğitimi yapabilecek. Özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumları ise 2019-2020 öğretim yılının bitim tarihine kadar eğitimlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edecek. Yüz yüze telafi eğitim, özel okullarda 15 Ağustos 2020'den sonra başlayabilecek olup Ağustos ve Eylül aylarında toplam süresi en az üç hafta olacak şekilde düzenlenebilecek. Telafi eğitimi yapacak özel okullar eğitimin zamanı ve süresini il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine bildirecek ve eğitime başlamadan ve eğitim süresince okullarında tedbirleri alacak."

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki eğitimlere de 16 Mart - 31 Mayıs tarihlerinde ara verildiğini hatırlatan Yıldız, şu değerlendirmelerde bulundu: "Tedbirlerin uygulanmasıyla ülke genelinde olumlu sonuçlar elde edilmiş ve normalleşme süreci planlandığı şekliyle devam etmektedir. Kontrollü sosyal hayat kuralları, il pandemi kurulunun görüşleri de dikkate alınarak kurum binalarında, eğitimde kullanılan araç gereçlerde ve engelli bireylerin merkeze ulaşımlarında kullanılan servis araçlarında koronavirüs salgınından korunmak için gerekli olan maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile ilgili tedbirlerle birlikte, illere gönderdiğimiz yazıdaki kurallara uyulması şartıyla özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin kurucuları ve engelli bireylerin velilerinin istemesi halinde, merkezlerde eğitimlere 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren başlayabilecektir."

İSTEYENLER BUGÜNDEN İTİBAREN BAŞLAYABİLECEK

Yıldız, özel öğretim kurslarının da gerekli önlemleri alarak öğrenci velilerinin istemesi halinde, eğitimlere bugünden itibaren başlayabileceğini duyurdu.

Yıldız, özel öğretim kursları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri binalarında, eğitimde kullanılan araç gereçlerde ve öğrenci, kursiyer ve engelli bireylerin merkeze ulaşımlarını sağlayan servis araçlarında maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile ilgili tedbirlerle birlikte diğer kurallara titizlikle uymalarının sağlanacağını, uymayanlar hakkında ilgili birimlerce mevzuatları doğrultusunda gerekli yasal işlemlerin yapılacağını belirtti.

Genel Müdür Yıldız, özel okullar, özel öğretim kursları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile ilgili yazıların illere gönderildiğini sözlerine ekledi.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı eğitim öğretim yılını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Yeni eğitim öğretim yılı önümüzdeki Eylül ayında başlayacaktır.” dedi.