08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

TEOG yerine 3 çözüm

Başbakan Binali Yıldırım TEOG ile ilgili son kararın 1 ay içerisinde verileceğini belirterek “TEOG yerine üç ayrı çözüm üretiliyor. Her lisenin kendi sınavını yapması. Ortaokul sertifikasyon sistemi. Adrese dayalı yerleştirme” diye konuştu.

26 Eylül 2017 Salı 07:00 - Güncelleme: 26 Eylül 2017 Salı 07:00

Öğrencilerin ve velilerin merakla beklediği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavları ile ilgili açıklamayı Başbakan Binali Yıldırım yaptı. Canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Binali Yıldırım, TEOG’un kaldırılmasının öğrenciler tarafından sevinçle karşılandığını beliterek Milli Eğitim Bakanlığı’nın 3 farklı çözüm üzerinde çalıştığını, yeni sistemin 1 ay içerisinde Bakanlar Kurulu’na sunulacağını ifade etti.

Başbakan Yıldırım çözümü şöyle açıkladı: “Milli Eğitim Bakanlığı 3 tane çözüm üretiyor. İlki; her lise kendi sınavını yapabilir. İkinci yöntem; ortaokul sertifikasyon sistemi. Üçüncü yöntem; adrese dayalı kayıt sistemi yüzde 50 olarak, bir kısım okullar da öğrenci seçiminde ortaokul mezuniyet ortalamasını arayabilir.”

‘DEDE TEŞEKKÜR EDERİM’

Başbakan Yıldırım, TEOG’la ilgili şu açıklamaları yaptı: “1 milyon 200 bin öğrenci ve ailelerini ilgilendiren bir konu. TEOG konusu başından beri hep yanlış anlaşılıyor. TEOG bir sistem değil. Sistem değişikliği yok. Okullar, kurslar, dershaneler çocuklar bunaldı. Kimyası bozuldu. TEOG kalkınca bütün öğrenciler büyük bir bayram havasında, benim torunum da “Dede teşekkür ederim TEOG’u kaldırdın” dedi.