23 Nisan 2024 Salı / 15 Sevval 1445

1 haftadır Karadeniz'de görülüyor! Korkulu rüya oldu

Karadeniz'e açılan balıkçılar beklenmedik bir sürprizle karşı karşıya kaldı. Korkulu rüya olan boyları 22 cm'e kadar büyüyebilen 'mavi yengeç' 1 haftadır ağlara takılıyor. Mavi yengeçler büyük kıskaçlarıyla ağları delip, yakalanan balıkların denize kaçmasına neden oluyor.

IHA24 Ekim 2023 Salı 13:15 - Güncelleme:
1 haftadır Karadeniz'de görülüyor! Korkulu rüya oldu

Boyları 22 santime kadar büyüyen ve ağları yırtması ile balıkçıların korkulu rüyası olan 'mavi yengeçler' alışılanın aksine son 1 haftadır Karadeniz'de avlanan balıkçıların ağlarına takılmaya başladı. Samsunlu balıkçıların ağına takılan mavi yengeç, hem merak uyandırdı hem de endişelendirdi.

Genellikle Ege ve Akdeniz'de görülen ve devasa boyutlara ulaşan mavi yengeçler, son 1 haftadır Karadeniz'de de görülmeye başlandı. Büyük kıskaçları ile ağları delen ve yakalanan balıkların denize kaçmasına neden olan mavi yengeçler, balıkçıları ekonomik açıdan zarara uğratıyor. 1 haftadır ağlarda mavi yengece rastladıklarını ifade eden Samsunlu balıkçıların canlı olarak muhafaza ettikleri mavi yengeç ise ilgi odağı oldu. Samsunlu balıkçılar, çok nadir gördükleri mavi yengeci kızdırıp kameraya kaydettiler.

"SON 1 HAFTADIR İSE HER GÜN AĞLARIMIZDAN 1-2 ADET MAVİ YENGEÇ ÇIKIYOR"

İlk kez bu yıl mavi yengeçlerin Karadeniz'de sıklıkla ağlara takıldığına dikkat çeken balık satıcısı Onurcan Köse, "Mavi yengeç; 19 Mayıs Dereköy'de ufak kayıkçıların tirsi ve kefal için attıkları ağdan çıktı. Normalde mavi yengeçler Karadeniz'de pek görünmüyor. Son 1 haftadır ise her gün ağlarımızdan 1-2 adet mavi yengeç çıkıyor. Bugün de o yengeçlerden biri bizde. Yengeç dünden beri bizde. Videosunu çekip, yayınladık. Akşamdan sabaha kadar ölmüş. Gören insanların oldukça dikkatini çekiyor. Nereden geldiğini soruyorlar. Çocuklar da fotoğrafını çekiyor. Gösteriş amaçlı olarak tezgahımızda sergiliyoruz" dedi.

Balık satışları hakkında da bilgi veren Köse, "Sezon açılışından beri balık satışları çok güzel gidiyor. Hamsi ve mezgit 50 TL'den satılıyor. Vatandaşlar bu balıklara ilgi gösteriyor. İstavrit 40 TL'den satılıyor, barbun da 60 TL'den gidiyor. Fiyatlar da iyi olunca vatandaşlar balığa ilgi gösteriyor" diye konuştu.