26 Eylül 2021 Pazar / 19 Safer 1443

Adnan Polat: Futbolcu gibi motive olduk aslanlar gibi mücadele ediyoruz

Geleceği çok parlak gördüğünü belirten Polat Holding’in patronu Adnan Polat “Vatan sevgisi bütün iş dünyasını daha da hırslandırdı. Maça çıkan futbolcu gibi motive olduk. Şu anda aslanlar gibi mücadele ediyoruz” dedi.

5 Ağustos 2016 Cuma 07:00 - Güncelleme: 5 Ağustos 2016 Cuma 07:00

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat “Biz şu anda aslanlar gibi mücadele ediyoruz” dedi. Geleceği çok parlak gördüğünü ifade eden Polat, şunları söyledi: “Normalde darbe girişiminde bulunulan bir ülkede ekonomi darmadağın olurdu. Biz şu anda aslanlar gibi mücadele ediyoruz. Hiç etkisi olmadı demek yanlış olur ama şu anda çok etkilendiğimizi söyleyemem. Bundan sonra da daha iyi olacağını düşünüyorum. Bir de bütün iş dünyasını daha çok motive etti. Herkesi hırs bastı. Biz bunu daha iyi yapacağız. Daha fazla çalışıp ‘Türkiye’nin olması gereken ekonomik kalkınmasını sağlayacağız’ diye sanki maça çıkan bir futbolcu gibi motive olduk. Vatan sevgisi bizi daha çok hırslandırdı.”

ENERJİYE 1 MİLYAR DOLAR

Sanayi, turizm, inşaat, gayrimenkul ve yenilenebilir enerjide faaliyet gösteren bir grup olarak, söz konusu sektörlerde yatırımlarına devam ettiklerini belirten Polat “Bu iğrenç olaydan 2 gün sonra enerji şirketimizin genel müdürüyle Fransa’ya gittik. Ortaklarımızdan Electricite de France (EDF) ve Kanadalı emeklilik fonu PSP Investments ile olağanüstü toplantı yaptık. EDF, yatırım için dünyada 5 ülke seçiyor. Bunlar Brezilya, Çin, Hindistan ve Kuzey Amerika (ABD ve Kanada). Biz 5’inci ülkenin Türkiye olmasını kabul ettirdik.”

EĞER BAŞARILI OLSALARDI...

POLAT, 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını da anlattı. Polat “O gece İstinye’deydim. Haberi alınca deniz kenarına indim. Aracı oraya park ettim. Tekneyle Kandilli’ye geçtim. Askerler araçları durdurup kimlik soruyorlardı. Kuleli Askeri Lisesi’ne çok yakın oturduğum için çatışmaları duydum. Saat 09.00’da tekneyle çıktım. Sahillere baktım. Eğer başarılı olsalardı bizim tekneyi de vurmuşlar, biz de Boğaz’ın derinliklerine gitmiş olurduk” dedi.

DURUMU ANLATTIK

Polat, söz konusu toplantıda, enerji bürokrasisindeki mevzuat düzenlemeleri biter bitmez Polat Enerji olarak, ortakları EDF ve PSP Investments ile bir ay içinde başlamak kaydıyla 1 milyar dolarlık yatırım yapma kararı aldıklarını belirterek, rüzgar enerjisi santralleri alanında yapacakları bu yatırımın 2 yılda biteceğini söyledi. Dışarıda oluşturulan yanlış algı nedeniyle ortaklarının toplantıda ürkek ve kararsız olduğunu dile getiren Polat “Biz uzun uzun Türkiye’deki demokrasinin belki de dünyada ilk defa halk tarafından korunup kollandığını ve bu konuyla ilgili hükümetimizin neler yaptığını anlattık. Türkiye’de yaşanan olayları, yatırım ortamını ve sıkıntılı dönemin bir ay sonra ortadan kalkacağını anlattık. Dolayısıyla ikna oldular” diye konuştu. Ardından Macaristan’a da gittiğini anlatan Polat “Macar Başbakanıyla görüştüm. Kendisi Türkiye’de demokrasinin yanında, seçilmiş hükümetin ve cumhurbaşkanının destekçisi olduklarını iletti” dedi. Polat, Türk-Macar Ticaret Odası Başkanı da olan bu ülkedeki şirketlerinin genel müdürünün Macaristan’da yatırımı olan büyük firmaların temsilcileriyle ülkedeki ticaret odalarına, büyük bankaların yönetim kurullarına ve yatırımcılara Türkiye’nin durumunu anlattığını söyledi.

KONUT FIRSATINI KAÇIRMAYIN

Adnan Polat, Emlak Konut ile GYODER’in başlattığı kampanyaya dahil olduklarını hatırlatırken, şunları kaydetti: “Bu kampanyayla normal konut fiyatlarına yüzde 20’ye yakın iskonto geliyor. Vatandaşa sunulmuş çok iyi bir imkan. Vatandaşımız genelde olağanüstü durumlarda ilk olarak altın ve döviz alır. Türkiye’de konut alacak vatandaşlara şu çağrıyı yapmak istiyorum; Polat Grubu olarak 60 yıldan fazladır bu işteyiz, konuttan daha zarar eden kimseyi görmedim. Konuta yatırım yapacak insanların bu fırsattan yararlanmaları lazım.”