05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

Alper Çetinkaya'dan sağlık turizmine yatırım kararı

Dünya genelinde Covid-19 sebebiyle turizm sektöründe tarihi düşüşler yaşandığı şu günlerde iş adamı Alper Çetinkaya ve eşi Aylin Çetinkaya sağlık turizmine yatırım yapmaya başladıklarını açıkladı.

24 Ağustos 2020 Pazartesi 17:38 - Güncelleme: 24 Ağustos 2020 Pazartesi 17:39

Sağlık sektöründeki ilk yatırımını 2018 yılında Nişantaşı’ndaki Estetik Cerrahi Kliniği kuruluşu ile başlatan Alper Çetinkaya, bu sektördeki yatırımlarını uluslararası sağlık turizmi ile daha da arttıracaklarını belirtti.

Sanat ve cemiyet hayatının güzellik koçu olarak tanınan Aylin Çetinkaya ise “estetik ve güzellik alanında Türkiye’de yakaladığımız güveni ve kaliteyi yurt dışına da taşımak istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin pek çok gelişmiş ülkeyle kıyaslandığında Covid-19 sürecini iyi yönettiğini ve uluslararası arenada Türkiye’nin sağlık sistemine olan güvenin daha da arttığını belirten Alper Çetinkaya, var olan şehir hastaneleri ve özel sektör projelerinin Türkiye'nin önümüzdeki dönemde sağlık turizmi alanında çok daha başarılı olacağına yönelik işaretler olduğunu sözlerine ekledi.

Sağlık altyapısı yenilenen Türkiye, önümüzdeki dönemde Avrupalı ve Ortadoğulu turistler için sağlık turizminin yeni merkezi olacaktır. Ülkemizin sağlık turizminde 2023 hedefinin; 1,5 milyon sağlık turisti ve 10 milyar dolar sağlık turizmi geliri olduğunu belirten Alper Çetinkaya, gelişmiş sağlık altyapısı, yetişmiş personel ve devletimizin de desteği ile bu hedefe kolaylıkla ulaşılabileceği belirtti.

2019 yılında kişi başı sağlık turizmi harcamasının 1200 doların üzerinde gerçekleştiğini belirten Çetinkaya, sağlık turizmi gelirinin diğer turizm harcamalarının yaklaşık iki katı olduğuna dikkat çekti.

Öncelikli olarak İngiltere, Hollanda, Almanya ve Rusya’da yatırımlara başladıklarını belirten Alper Çetinkaya “Sağlık turizmi ülkemize döviz getiren önemli ihracat kalemleri arasında, bu alanda daha hızlı atılımlar yapmamız ve globalde Türkiye’nin pazar payını arttırmamız gerekiyor” dedi.