11 Ağustos 2020 Salı / 21 ZilHicce 1441
Gece modu

Aralıkta kamuya engelli ataması için kura töreni düzenlenecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 'Aralık ayının son haftasında kamuya engelli ataması yapmak için kura töreni düzenleyeceğiz' dedi.

AA03 Aralık 2019 Salı 18:37 - Güncelleme: 03 Aralık 2019 Salı 18:38
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" programına katıldı.
 
Selçuk, engellilerin haklarının dünyanın en önemli meselelerinden birisi olduğunu belirtti.
 
Hükümetleri döneminde ilk defa engellilik alanında yaşanan sorunlara kapsamlı ve modern çözümler geliştirildiğini anlatan Selçuk, 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun'un çıkarıldığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın riyasetinde, Türkiye'nin 2007'de Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesini imzalayan ilk ülkelerden biri olduğunu söyledi.
 
Ulusal Erken Müdahale Eylem Planını hazırlanıyor
 
Engellilere yönelik yapılan çalışmalara ilişkin bilgi veren Selçuk, Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulunun daha aktif hale getirileceğini vurguladı.
 
"Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulunun ve diğer tüm paydaşların katılımı ile hazırlanan Engelli Vizyon Belgemizi ve Engelli Hakları Eylem Planımızı yakında yayımlayacağız. Ayrıca engelli bireylerimize yönelik Ulusal Erken Müdahale Eylem Planını da hazırlıyoruz."
 
Selçuk, 17 yılda ücretsiz seyahatten özel eğitime, rehabilitasyon merkezlerinden sağlığa kadar birçok alanda engellilerin hayatını kolaylaştıracak adımlar atıldığını belirtti.
 
Kurumsal yatılı bakım hizmetleriyle beraber evde bakım yardımı ve belediyelerle gerçekleştirilen Yaşlı Destek Programı (YADES) gibi uygulamalarla engellilerin aile yanında bakımını desteklemeye önem verildiğini anlattı. Selçuk, 2007'de başlatılan evde bakım yardımı kapsamında 2018'de yarım milyondan fazla engelli için 7 milyar liraya yakın kaynak aktarıldığını anımsattı.
 
Gündüzlü bakım hizmeti 81 ilde yaygınlaştırılacak
 
Yaşamlarını kendi başlarına sürdüremeyen engellilere ve ailelerine yatılı bakım hizmetlerinin sürdürüldüğünü söyleyen Selçuk, 354 bakım merkezinde 27 bini aşkın engelliye hizmet sunulduğunu belirtti.
 
Engelliler için 52 ilde 68 merkezde gündüzlü bakım hizmeti verildiğini belirten Selçuk, "Bunu 2020'nin ilk çeyreğinde 81 ilimizde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz" dedi.
 
Bakan Selçuk, Bakım Hizmetleri Kalite Standartlarını yayınlayıp kalite değerlendirmeleri yapılarak engellilere sunulan hizmet kalitesini bir üst çıtaya çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.
 
"395 bin engelli kardeşimizi iş hayatıyla buluşturduk"
 
Engelli çalıştırma zorunluluğu, Engelli İş Koçluğu, e-KPSS ile kamuda engelli memur ataması, girişimcilik desteği gibi uygulamalarla engellilerin çalışma hayatına katılımları konusunda da büyük ilerlemeler kaydedildiğini anlatan Selçuk, kamu dahil, belli iş yerlerinde engelli çalıştırma zorunluluğu getirildiğini hatırlattı.
 
"Kolaylaştırıcı, teşvik edici politikalar yoluyla, engelli kontenjanımızdaki oranları yıldan yıla artırarak yüzde 80'lere kadar çıkmış durumdayız. Uyguladığımız istihdam politikaları ile bugüne kadar 395 bin engelli kardeşimizi iş hayatıyla buluşturduk."
 
Engelli İş Koçluğu destekli modelin yaygınlaştırılması çalışmalarına devam edildiğini söyleyen Selçuk, 2002'de kamuda çalışan engelli sayısı 5 bin iken, bugün bu rakamın 10 kat artarak 56 bine yükseldiğini vurguladı.
 
Bakanlıkta 1563 engelli çalıştığını ifade eden Selçuk, bu rakamı yeterli görmediklerini, gelecek dönemde bu sayıyı daha da artırmayı hedeflediklerini söyleyerek, şöyle konuştu:
 
"Buradan atama bekleyen engelli kardeşlerimize de bir müjde vermek isterim. Kamu kurum ve kuruluşlarımızdan topladığımız talepler çerçevesinde aralık ayının son haftasında engelli kardeşlerimizin kamu kurumlarına atanması için bir kura töreni düzenleyeceğiz."
 
"Erişilebilirlik Ödülleri veriyoruz"
 
Erişilebilirliğin engellilerin hayatını doğrudan etkileyen konuların başında geldiğini belirten Selçuk, erişilebilirlikle ilgili mevzuat çalışmalarına yönelik stratejinin dört başlık altında yürütüldüğünü anlattı.
 
Selçuk, bunların binalar, açık alanlar, toplu taşıma araç ve sistemleri, bilgi ve iletişim teknolojileri olduğunu vurguladı.
 
Bakan Selçuk, 2012'de Engelliler Hakkında Kanun'da yapılan önemli bir değişiklikle ilk defa erişilebilirlik konusunda denetimlere başlandığını, valilikler bünyesinde Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonları oluşturulduğunu söyledi.
 
Denetimlerde erişilebilir olduğu tespit edilen bina, açık alan ve toplu taşıma araçlarına "Erişilebilirlik Belgesi" verildiğini vurgulayan Selçuk, bu kapsamda bugüne kadar 867 belge verildiğini belirtti.
 
Selçuk, bugün erişilebilirliği ve bu alandaki farkındalığı artırmak için ilk kez sağlık, eğitim, konut, ulaşım, kamu hizmet binaları, sosyal hayata katılım kategorilerinde her yıl 3 Aralık'ta "Erişilebilirlik Ödülleri" verileceğini açıkladı.
 
Engellilerle yakından ilgilenen Bakan Selçuk, 7 kategoride verilen erişilebilirlikle ilgili ödülleri sahiplerine takdim etti.
 
Sesli betimleme ve işaret diliyle anlatılan programda, 6 yaşındaki Arda Yiğit Eski, Braille Alfabesiyle Kur-an'ı Kerim'den sure okudu, Dumlupınar Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi 1997 doğumlu görme engelli Murat Akkoyu da yaşam hikayesini anlattı.