12 Mayıs 2021 Çarşamba / 30 Ramazan 1442
Gece modu

8 bin bekçi alımı yapılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “8 bin bekçi alımını Mart ayından sonra yeniden ilana çıkaracağız” demesinin ardından, adaylar 2019 bekçi alımına dair ön başvuruların ve yapılacağı tarihlerin ve başvuru için gereken şartların açıklanmasını beklemeye başladı.

04 Mart 2019 Pazartesi 13:57 - Güncelleme: 04 Mart 2019 Pazartesi 13:57

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Mart ayının ilk günlerinde bekçi alımı için ilana çıkacaklarını söyledi. İlan için geri sayımda son günlere girilirken , ilanın Mart ayının ilk haftasında yayımlanması bekleniyor.

HANGİ İLLERDE 8 BİN BEKÇİ ALINACAK?
 
Konuyla alakalı önümüzdeki günlerde resmi açıklama olacağı ve İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye'nin büyük bölümünde bekçi alımı yapılacağı ifade edildi. Fakat hangi ne kadar alım olacağı henüz netlik kazanmadı.
 
BEKÇİ OLACAK VATANDAŞLARIN GÖREVLERİ
 
- Bir kimsenin can, mal ve ırzına saldırma ve tehditleri önlemek, saldıranları yakalamak,
- Suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydanda iken sanıkları yakalamak,
- Kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş ve karışıklıkların yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak,
- Adli kolluk işleriyle ilgili vakalarda, delillerin kaybolmamasını sağlayan muhafaza tedbirlerini almak. (Bekçiler bu bendeki görevlerinin ifasında halkın yardımından da faydalanabilirler.)