07 Mart 2021 Pazar / 23 Recep 1442
Gece modu

Çin bulduğu yeni enerji rezervleri ile küresel enerji dengesini değiştirecek

Çin'in en büyük petrol ve gaz üreticisi CNPC, bir milyar tonluk bir petrol sahası ve 1.06 trilyon metreküplük kaya gazı bulunduğunu açıkladı.

star.com.tr / M. Cihat AĞAÇ30 Eylül 2019 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 30 Eylül 2019 Pazartesi 14:52
Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ve ithalatcısı Çin, yeni rezerv çalışmalarında ilerleme kaydediyor.
 
CNPC'ye göre, Ordos havzasındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki Şingceng petrol sahasında kesin rezerv 358 milyon tona ulaşırken, tahmini rezervlerin 693 milyon tona ulaşabilir.
 
Bu yıl petrol sahasında toplam 640 bin ton petrol üretildiğini belirten CNPC'nin yan kuruluşu PetroChina'nın Başkan Yardımcısı Li Luguang, üretimin yakın gelecekte yıllık 3 milyon tona ulaşmasının beklendiğini belirtti.
 
Şirket ayrıca, Sincan Havzasında keşfedilen 740.97 milyar metreküp kaya gazı rezervinin olduğunu da açıkladı. Şirket bu yıl 7,7 milyar metreküp kaya gaz üretmeyi ve 2020 sonuna kadar üretimi 10 milyar metreküp üzerine çıkarmayı planlıyor.
 
CNPC verilerine göre, Sincan'da toplam 1.06 trilyon metreküp kanıtlanmış kaya gazı rezervi bulunuyor.
 
PetroChina Başkan Yardımcısı Luguang, şirketin teknolojik yenilikleri teşvik edeceğini ve 'kaya gazı' gibi geleneksel olmayan enerji kaynaklarının araştırılmasını genişleteceğini söyledi.
 
Kaya petrolü ve kaya gazı üretimi için günümüze kadar yeterli teknolojiye sahip olmayan Çin, bu hamleyle dünya enerji piyasasında adeta devrim yapacak.
 
Daha önce enerji ithalatçısı olan ABD de, geleneksel olmayan enerji kaynaklarını üretme teknolojiyle ihracatçı konumuna geldi.