05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

Devletten yeni anneye rapor parası

Doğum öncesi ve sonrası toplam 122 gün izin kullanan kadınlar, çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor. Buna rapor parası deniyor.

28 Eylül 2017 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 28 Eylül 2017 Perşembe 09:26
Doğum yapan kadınların birçok hakkı bulunuyor. Ancak bunlardan bir tanesi aileyi ekonomik açıdan epey rahatlatıyor. Bu ödemeye, ‘rapor parası’, ‘iş göremezlik ödeneği’ veya ‘doğum parası’ da deniyor. Çoğu anne bu ödemenin farkında değil. Farkında olanlar da paranın nereden ne zaman alınacağından habersiz. SSK’lı annenin eline doğumdan sonra en az 4425 lira geçiyor...
 
HESABA DİKKAT ET
 
Rapor parasının amacı, kadının çalışmasına engel bir hastalık, kaza veya hamilelik gibi bir durumda bu süre için belirli oranda gelir güvencesi sağlamak. Doğumdan önce 8 hafta (çoğul gebelikte 10 hafta), doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta veya 112 gün izin veriliyor.
 
ŞARTLARI NELER?
 
Rapor parası için doğumdan önceki bir yıl içinde en az ‘90 gün sigorta primi’ ödenmiş olmalı. Bu şartı karşılayan kadınlar ödeme alabilir. Ödemeler PTT ve Ziraat Bankası aracılığıyla yapılıyor. Doğum izni bitenler kimlik numarasıyla ‘turkiye.gov.tr‘ye girerek SSK doğum parası sorgulaması yapabilir.