16 Ağustos 2022 Salı / 19 Muharrem 1444

Dünya devinde yeni kriz! Üretim tamamen durduruldu

Koronavirüs (Kovid-19) salgını otomotiv devi Toyota'nın da üretiminde aksaklıklara neden olmaya başladı. Otomotiv devi Toyota, salgın nedeniyle bazı ürünlerin tedarikinde yaşanan sorunun ardından Fransa'daki üretimi 2 hafta durdurma kararı aldı.

AA20 Ağustos 2021 Cuma 19:26 - Güncelleme:

Dünya otomotiv devleri arasında bulunan Toyota Fransa'daki üretiminde Kovid-19 salgını ile baş etmeye çalışıyor. Toyota'nın Fransa'daki sözcülüğünden yapılan açıklamada, Onnaing'deki tesiste 23 Ağustos'ta başlaması planlanan üretimin, Kovid-19 salgını nedeniyle bazı ürünlerin tedarikinde yaşanan sorun sebebiyle 6 Eylül'e ertelendiği belirtildi.

Toyota Yaris'in üretildiği tesiste çalışan 5 bin personelden 4 bin 500'ünün bu süreçte geçici olarak işe ara vermesi gerekeceği kaydedilen açıklamada, söz konusu personelin bu süre zarfında maaşlarının yüzde 84'ünü alacağı aktarıldı.

Toyota'dan daha önce yapılan açıklamada, Japonya'da yaşanan çip tedarik sorunu nedeniyle firmanın ülke içindeki 14 tesisindeki 27 üretim bandını geçici olarak durduracağı duyurulmuştu.

Açıklamada, bu uygulamanın, daha önce açıklanan aylık üretim oranlarında yüzde 40 düşüşe neden olacağı bildirilmişti.